СЕРИЈА А 2022/2023

Едноставно неуништлив: Ибрахимовиќ стана најстар стрелец во Калчото

Шведскиот фудбалер Златан Ибрахимовиќ синоќа испиша историја во италијанската Серија А откако стана најстариот играч кој постигнал гол.

На натпреварот против Удинезе, Ибрахимовиќ најпрво промаши пенал, кој потоа го повтори, а во вториот обид 41-годишниот фудбалер беше успешен и погоди за 1:1, со што влезе во историјата на Серија А.

Remote video URL

Имено, тој стана најстариот стрелец во ова натпреварување, а голот го постигна на 41 година и 166 дена. Претходно рекордот го држеше Алесандро Костакурта, кој се запиша во листата на најдобри стрелци кога имаше 41 година и 25 дена, во мај 2007 година.

URL

Сепак, Милан на овој натпревар не се прослави и иако Ибрахимовиќ ги врати во игра, набрзо прими втор гол, а потоа и трет, со што загуби секоја шанса да избегне пораз.

URL

По репрезентативната пауза во следното коло Милан ќе гостува кај Наполи, тим кој сигурно ќе ја освои шампионската титула.

URL

Што се однесува до Ибрахимовиќ, иако неодамна се опорави од повредата која го оддалечи 9 месеци, тој ќе биде дел од репрезентацијата која ќе се обиде да се пласира на ЕУРО 2020. Шведскиот селектор Јане Андерсон го повика за квалификациските натпревари против Белгија и Азербејџан, што е само уште еден доказ дека тој е човек кој едноставно ги поместува границите.

реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Шефот на Вагнер му пиша на Шојгу: Ве предупредувам дека Украина подготвува жесток напад

Read more

Кои хороскопски знаци ги очекува невидена среќа и пари во април?

Read more

Фудбал

Норвешка без Холанд против Шпанија

Read more

Лацио со осуда кон навивачите кои го величаа Хитлер и скандираа антисемитски пароли

Read more

Шкупи по втор пат го отпушти Седлоски

Read more

Де Роси ја измамил сопругата роденденот да го слави во паб гледајќи дерби

Read more
 

Спорт

Норвешка без Холанд против Шпанија

Читај повеќе

Верстапен: Не сум среќен, требаше да победам

Читај повеќе

Лацио со осуда кон навивачите кои го величаа Хитлер и скандираа антисемитски пароли

Читај повеќе

Шкупи по втор пат го отпушти Седлоски

Читај повеќе

Де Роси ја измамил сопругата роденденот да го слави во паб гледајќи дерби

Читај повеќе
  • play_arrow

Меси не може ни да вечера на раат во Аргентина

Читај повеќе

Претставен новиот дрес на македонската фудбалска репрезентација

Читај повеќе

Дешан го избра новиот капитен на Франција

Читај повеќе

Мартина Навратилова го победи ракот на грлото и дојката

Читај повеќе