Елон Мaск првпaт меѓу петте најбогати луѓе во светот

Американскиот претприемач и основач на Tesla и SpaceX, Елон Маск по првпат се најде во листата на Forbes од пет најбогати луѓе во светот.

Според списанието, богатството на Маск изнесува 74,2 милијарди долари. Во средината на март, тој беше 31 по ред, на списокот најимотни. Оттогаш, како што велат податоците состојбата му се подобрила скоро трипати, а акциите на Tesla се повредни за речиси 300 отсто од почетокот на оваа 2020 година.

Првите три места, според списокот на Forbes, ги заземаат директорот на „Amazon Џеф Безос со богатство од 189 милијарди долари, раководителот на Louis Vuitton Moët Hennessy Бернар Арно со 113,8 милијарди долари и на трето место е основачот на Microsoft Бил Гејтс со 113,4 милијарди долари. Маск е зад основачот на Facebook Марк Закерберг, чијшто севкупен имот се проценува на 90,3 милијарди долари. Шести е поранешниот раководител на Microsoft Стив Балмер со 72,2 милијарди долари.

Тагови
реклама

На почетокот на ноември ни се заканува медиумски мрак

Read more

Три хороскопски знаци кои најтешко ја поднесуваат самоизолацијата

Read more

Зошто Apple ја крие оваа фантастична опција на iPhone 12?

Read more

Цицлест четврток

Read more

Бизнис

Два нови македонски брендови кои целат кон светскиот пазар

Read more

Половина од работните места за пет години ќе ги преземат машини

Read more

Преку партнерството на Httpool со Spotify, брендовите ќе можат да им се обратат на љубителите на музиката

Read more

Кинеските супер богаташи се збогатија за 1,5 билиони долари за време на пандемијата

Read more

Вести

Tерористот од Ница е туниски имигрант

Читај повеќе
  • play_arrow

Какви тенкови им прати Русија на Србите?

Читај повеќе

Куманово една од петте општини во државата која ќе се дигитализира

Читај повеќе

Макрон ќе распореди војска во близина на црквите и училиштата

Читај повеќе

Кривична пријава за Лидија Димова, сопственикот на В.Е.З. Трејд и двајца соработници во Агенцијата

Читај повеќе

Радикален исламист вооружен со нож уапсен во центарот на Лион

Читај повеќе

Преговори за јазикот и идентитетот немало и ќе нема, порачаа Пендаровски и Заев

Читај повеќе

Ранет со нож чувар на францускиот конзулат во Саудиска Арабија

Читај повеќе

Болнички капацитети има доволно, кадарот е мобилизиран, тврди Филипче

Читај повеќе