Еми награди 2022: Најголемото изненадување беше што немаше изненадувања

Синоќа во Microsoft Theater во Лос Анџелес се одржа 74-тото доделување на Еми наградите, каде што домаќин беше Кенан Томпсон.

Слично како и минатата година, ѕвездите главно присуствуваа лично на церемонијата и вечерта потсетуваше на предпандемиските настани за доделување награди.

Remote video URL

„Succession“, која имаше и најмногу номинации (25) ги освои наградите за најдобра драма и сценарио за драмска серија, а Метју Мекфејден доби Еми за најдобра споредна машка улога во драма.

URL

„The White Lotus“ победи во категориите најдобра лимитирана серија, најдобро сценарио и најдобра режија, како и за најдобра споредна машка улога и актерка за Мареј Бартлет и Џенифер Кулиџ.

URL

Шерил Ли Ралф ја освои својата прва Еми награда за најдобра споредна женска улога за „Abbott Elementary“, што ја прави единствената втора Афроамериканка што ја освоила наградата. Ли Јунг-Џе стана прв награден од серија на странски јазик – „Squid Game“ - со наградата за најдобар актер во драмска серија.

URL

Зендаја се запиша во Еми аналите со тоа што стана првата Афроамериканка која двапати добила награда за најдобра актерка во драмска серија и е најмлада двократна добитничка на Еми награда во историјата.

URL

„Ted Lasso “, која имаше 20 номинации, ја однесе наградата за најдобра комедија. За своите изведби бе анаградени Џејсон Судеикис и Брет Голдстајн, а во катѕегоријата режија победи Ем-Џеј Дилејни.

Ова се годинашните добитници на Еми награди:

Best Comedy

“Ted Lasso” (Apple TV+)

Best Drama

“Succession” (HBO)

Best Limited Series

“The White Lotus” (HBO)

Best Actress, Comedy

Jean Smart, “Hacks”

Best Actor, Comedy

Jason Sudeikis, “Ted Lasso”

Best Actress, Drama

Zendaya, “Euphoria”

Best Actor, Drama

Lee Jung-jae, “Squid Game”

Best Actress, Limited Series or TV Movie

Amanda Seyfried, “The Dropout”

Best Actor, Limited Series or TV Movie

Michael Keaton, “Dopesick”

Supporting Actress, Comedy

Sheryl Lee Ralph, “Abbott Elementary”

Supporting Actor, Comedy

Brett Goldstein, “Ted Lasso”

Supporting Actress, Drama

Julia Garner, “Ozark”

Supporting Actor, Drama

Matthew Macfadyen, “Succession”

Supporting Actress, Limited Series or a Movie

Jennifer Coolidge, “The White Lotus”

Supporting Actor, Limited Series or Movie

Murray Bartlett, “The White Lotus”

Variety Talk Series

“Last Week Tonight With John Oliver”

Variety Sketch Series

“Saturday Night Live”

Reality Competition Program

“Lizzo’s Watch Out for the Big Grrrls”

Writing for a Comedy Series

Quinta Brunson, “Abbott Elementary” (“Pilot”)

Writing for a Drama Series

Jesse Armstrong, “Succession” (“All the Bells Say”)

Writing for a Limited Series, Movie or Drama Special

Mike White, “The White Lotus”

Directing for a Comedy Series

MJ Delaney, “Ted Lasso” (“No Weddings and a Funeral”)

Directing for a Drama Series

Hwang Dong-hyuk, “Squid Game” (“Red Light, Green Light”)

Directing for a Limited Series or Movie

Mike White, “The White Lotus”

Documentary Or Nonfiction Series

“The Beatles: Get Back” (Disney+)

Documentary Or Nonfiction Special

“George Carlin’s American Dream” (HBO)

Outstanding Writing for a Variety Series

“Last Week Tonight With John Oliver” (HBO)

Outstanding Writing for a Variety Special

“Jerrod Carmichael: Rothaniel”

Outstanding Variety Special, Pre-Recorded

“Adele One Night Only” (CBS)

Outstanding Variety Special (Live)

“The Super Bowl LVI Halftime Show” (NBC)

Тагови
реклама

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

Филм & ТВ

Ема Стоун ветува екцентрична изведба во новиот филм Poor Things

Read more

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Бредли Купер со задоволство повторно би глумел во франшизата The Hangover

Read more

Сè што е погрешно со Barbie

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Ема Стоун ветува екцентрична изведба во новиот филм Poor Things

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Бредли Купер со задоволство повторно би глумел во франшизата The Hangover

Читај повеќе
  • play_arrow

Сè што е погрешно со Barbie

Читај повеќе

Македонската претставничка на детската Евровизија, Тамара Грујеска, заврши на 12-то место

Читај повеќе

Бредли Купер откри каде ги поминува празниците и со тоа ги изненади сите

Читај повеќе

Поранешна манекенка го тужи Ексл Роуз за сексуален напад од пред 34 години

Читај повеќе

Кој би го препознал како студент денес еден од најдобите актери во историјата?

Читај повеќе
  • play_arrow

Трејлер за 4K ремастерираниот The Abyss на Џејмс Камерон

Читај повеќе