ЕУ се договори како ќе ја регулира вештачката интелигенција

Привремен договор за клучните правила на Европската Унија кои ја регулираат употребата на вештачка интелигенција, вклучително и владината употреба на вештачка интелигенција во биометрискиот надзор и како да се регулираат системите за вештачка интелигенција како ChatGPT, беше постигнат синоќа.

Со политичкиот договор, ЕУ е на пат да стане првата голема светска сила која ќе донесе закони со кои се регулира вештачката интелигенција. Договорот меѓу земјите од ЕУ и членовите на Европскиот парламент беше постигнат во петокот по речиси 15 часа преговори, кои следеа речиси 24 часа дискусија претходниот ден.

Се очекува во наредните денови двете страни да се договорат за деталите, кои би можеле да го сменат обликот на финалниот предлог-закон.

„Ова е историски ден“

„Европа се позиционираше како пионер, сфаќајќи ја важноста на нејзината улога како глобален поставувач на стандарди. Ова е, верувам, историски ден“, рече европскиот комесар Тјери Бретон на прес-конференција.

Договорот бара основните модели како што се ChatGPT и системите за вештачка интелигенција за општа намена (GPAI) да се усогласат со обврските за транспарентност пред да бидат пласирани на пазарот. Ова вклучува производство на техничка документација, усогласеност со правото на ЕУ за авторски права и ширење на детални резимеа на содржината што се користи за обука.

Моделите со високи перформанси засновани на основи со висок ризик ќе треба да спроведат евалуации на модели, да го проценат и ублажат системскиот ризик, да спроведат спротивставени тестирања, да пријават сериозни инциденти до Европската комисија, да обезбедат сајбер безбедност и да известуваат за енергетската ефикасност.

GPAI со системски ризик може да се потпрат на кодекси на пракса за да се усогласат со новата регулатива.

Властите можат да користат биометриски надзор во реално време на јавни простори само во случаи на жртви на одредени злосторства, спречување на реални, сегашни или очекувани закани, како терористички напади и претреси по лица осомничени за најтешките злосторства.

Што забранува договорот?

Договорот забранува когнитивна бихејвиорална манипулација, собирање слики со лица од интернет или снимки од видеонадзор, системи за социјално бодување и биометриска категоризација за одредување политички, религиозни, филозофски убедувања, сексуална ориентација и раса.

Потрошувачите би имале право да поднесуваат жалби и да добиваат значајни објаснувања, додека казните за прекршоци би се движеле од 7,5 милиони евра или 1,5 отсто од прометот до 35 милиони евра или 7 отсто од глобалниот промет.

Европските амбициозни правила за вештачка интелигенција доаѓаат откако компании како OpenAI, во кои Microsoft е инвеститор, продолжуваат да откриваат нови употреби на нивната технологија, предизвикувајќи и пофалби и загриженост. Сопственикот на Google Alphabet во четвртокот лансираше нов модел на вештачка интелигенција Gemini, кој ќе се натпреварува со OpenAI.

Законот на ЕУ може да стане пример за другите влади и алтернатива на мекиот пристап на Соединетите Американски Држави и построгите правила на Кина.

реклама

Русите нападнаа со тенкови стари 70 години, резултатот – катастрофа

Read more

Пронајдена најголемата змија во светот

Read more

Најбогатиот фудбалер во светот итно е хоспитализиран

Read more

Масивен сателит денеска неконтролирано паѓа на Земјата, ќе профучи близу Македонија

Read more

Свет

Пукање на автопат во Израел: Вооружени цивили им возвратија на терористите

Read more

Иран ѝ испорачал на Русија околу 400 балистички ракети

Read more

Фон дер Лајен: Сакам да работам со оние кои ги бранат вредностите на ЕУ од пријателите на Путин

Read more

Едвај 10% од Европејците веруваат дека Украина може да победи во војната со Русија

Read more
 

Вести

Четири земјотреси ја погодија Хрватска за помалку од два часа

Читај повеќе
  • play_arrow

Пукање на автопат во Израел: Вооружени цивили им возвратија на терористите

Читај повеќе

Иран ѝ испорачал на Русија околу 400 балистички ракети

Читај повеќе

Украдена бистата на Васил Главинов во Центар

Читај повеќе

Времето денеска сончево со мала локална облачност

Читај повеќе

Фон дер Лајен: Сакам да работам со оние кои ги бранат вредностите на ЕУ од пријателите на Путин

Читај повеќе

Гордана Силјановска-Давкова се пријави за претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ

Читај повеќе

Муцунски: Наскоро Македонија ќе добие Влада која што повторно ќе се грижи за македонскиот јазик и за македонската традиција

Читај повеќе

Османи: За 2 месеца ќе спласне притисокот за издавање на патните исправи

Читај повеќе