Европејците сѐ помалку сакаат да работат, државите се обидуваат да ги мотивираат

Макфакс
/ 26.02.2024 / 20:49

Европејците сѐ помалку сакаат да работат, а некои од најбогатите земји во Европската Унија, како Германија, Холандија или Австрија, се обидуваат да ги мотивираат со даночни олеснувања, подобра грижа за децата или пофлексибилно работно време, пренесува Deutsche Welle.

Просечниот број на работни часови во Европа се намалува, бројот на работници со скратено работно време се зголемува, а синдикатите во многу земји бараат укинување на 38 часовната работна недела. Вработените во Европа сакаат да работат само за да заработат за живот и да го посветат остатокот од своето време на работи што им се навистина важни.

Во Европа моментално работат рекорден број луѓе, вработеноста е речиси 75%, но бројот на работни часови не е значително зголемен, бидејќи е зголемен бројот на работници кои не работат со полно работно време. Во Германија, Холандија и Австрија околу една третина од вработените не работат со полно работно време, а конкретно во Холандија речиси 50% од вработените работат 35 часа неделно или помалку.

Работата со скратено работно време може да предизвика проблеми во областите каде што веќе нема доволен број луѓе кои работат, а недостигот на персонал ќе биде уште поголем кога генерацијата на родени меѓу 1946 и 1964 година ќе се пензионира, наведува Deutsche Welle.

Тагови
реклама

Се бараат доброволци за експеримент: За 60 дена ќе добијат 18.000 евра

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Наутро или навечер - кога е најдобро да земате витамин Д?

Read more

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Read more

Свет

Операција Искрено ветување: Иран ѝ се заканува на Америка, Израел наскоро ќе носи одлука – се очекува тешка одмазда

Read more

Анализа: Иран ја нарекуваат држава-тврдина, колку е моќна земјата што го нападна Израел?

Read more

Г7 попладнево ќе одржи состанок за нападите

Read more

Иран предупреди дека неговиот одговор ќе биде посилен и порешителен доколку Израел возврати по нападот

Read more
 

Вести

Операција Искрено ветување: Иран ѝ се заканува на Америка, Израел наскоро ќе носи одлука – се очекува тешка одмазда

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Анализа: Иран ја нарекуваат држава-тврдина, колку е моќна земјата што го нападна Израел?

Читај повеќе

Г7 попладнево ќе одржи состанок за нападите

Читај повеќе

ВРЕДИ: Бујар Османи кандидат на Фронтот на руските и српските олигарси

Читај повеќе

Сончево и топло, температурите и до 31°C

Читај повеќе

Иран предупреди дека неговиот одговор ќе биде посилен и порешителен доколку Израел возврати по нападот

Читај повеќе

Трамп: Нападот на Иран врз Израел никогаш немаше да се случи ако јас бев претседател на САД

Читај повеќе

Нетанјаху по нападот од Иран: Пресретнавме, одбивме, заедно ќе победиме

Читај повеќе

Израел ќе носи одлука дали и како ќе одговори на нападот од Иран

Читај повеќе