НБА 2022/2023

Феноменалната игра во првото полувреме му донесе НБА историја на Томпсон

Голден Стејт Вориорс на домашен паркет го победи Феникс Санс со 123:112, а натпреварот го одбележа фантастичното прво полувреме на Клеј Томпсон, кој влезе во историјата на НБА.

Имено, Томпсон во првото полувреме постигна 33 поени за само 18 одиграни минути, шутирајќи 12/18 од поле, од кои 8/12 беа тројки.

Тоа беше петти натпревар во неговата кариера на кој стигна до 30 поени до полувремето и 10-ти сезонава во кој постигна 30 или повеќе поени.

URL

Инаку, Томпсон по трет пат во кариерата низ првите две четвртини успеа да постигне 30 поени и 8 тројки, израмнувајќи го со Демиен Лилард.

Натпреварот го заврши со вкупно 38 поени и 5 скока, додека неговиот соиграч Стеф Кари додаде 23 поени со 7 скока и 5 асистенции.

Најдобри во редовите на Санс беа Деандре Ајтон со 27 поени и 12 скока и Девин Букер со 32 поена.

Remote video URL

Голден Стејт со синоќешната победа се доближи до Феникс кој е на 4. место во Западната конференција со 37 победи и 31 пораз. Вориорс се петти со 36-33.

Резултати:

Детроит Пистонс - Индијана Пејсерс 117:97
Атланта Хокс - Минесота Тимбервулвс 115:136
Мајами Хит - Јута Џез 119:115
Далас Маверикс - Мемфис Гризлис 88:104
Хјустон Рокитс - Бостон Селтикс 111:109
Голден Стејт Вориорс - Феникс Санс 123:112
Сакраменто Кингс - Милвоки Бакс 124:133

Табела:

Standings provided by Sofascore
реклама

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Read more

Питагоровата теорема пронајдена на глинена плоча 1.000 години постара од Питагора

Read more

Скандинавскиот начин на спиење спасува бракови и врски: Нема повеќе кавги в кревет

Read more

Голем љубовен хороскоп за октомври 2023

Read more

Кошарка

Џими Батлер смени имиџ, навивачите на Мајами воодушевени од емо фризурата

Read more

Дебакл на Работнички, во последната четвртина постигна само 2 поена

Read more

АБА лигата воведе ново правило

Read more

Се продава првиот автомобил на Лука Дончиќ

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Џими Батлер смени имиџ, навивачите на Мајами воодушевени од емо фризурата

Читај повеќе

Кои се топ 10 највредни млади фудбалери до 21 година?

Читај повеќе

Турција ја повлече кандидатурата - ЕУРО 2028 ќе се игра на Британските Острови

Читај повеќе

Милевски објасни зошто ги изоставил Несторовски и Дориан, а го викнал Чурлинов

Читај повеќе

Муцунски: Вардар и Комити добиваат нов спортски терен во Аеродром, поддршката за клубот продолжува и во иднина

Читај повеќе

Милевски повика 25 играчи за одлучувачкиот натпревар против Украина

Читај повеќе

Ван Хал по 19 години се врати во Ајакс

Читај повеќе

Скандал во Динамо: Во авионот прошверцувалe хулиган од Атина

Читај повеќе
  • play_arrow

Тен Хаг незапирливо го води Јунајтед во амбис: Сруши негативен рекорд кој стоеше од 1986

Читај повеќе