НБА

play_arrow

Милвоки среде Феникс дојде на чекор од титулата

Во петтиот натпревар од финалната серија кошаркарите на Милвоки Бакс успеаја да победат на гостувањето кај Феникс Санс и да дојдат на само една победа до пехарот.
Read more
play_arrow

Адетокумбо со дабл-дабл најзаслужен за елиминацијата на Бруклин

Со 40 поени, 13 скока и пет асистенции, Јанис Адетокумбо им помогна на Милвоки Бакс да ги совладаат Бруклин Нетс во мајсторката од четвртфиналето на НБА плејофот.
Read more
play_arrow

НБА: ЛА Клиперс првпат во клупската историја во конференциско финале

Кошаркарите на Лос Анџелес Клиперс ја совладаа Јута со 131 :119 и со вкупен резултат од 4:2 изборија историски пласман во финалето во Западната конференција, додека на Истокот, Филаделфија триумфираше во Атланта со 104:99 и избори решавачк
Read more
play_arrow

Милвоки конечно го сруши одличниот Бруклин и се врати во игра за полуфинале

Кошаркарите на Милвоки Бакс намалија на 1-2 во четвртфиналната серија од НБА плеј-офот против Бруклин Нетс откако ноќеска конечно славеа во својата „Фајсерв Форам“ арена.
Read more
play_arrow

Лејкерс го победија Голден Стејт и изборија плеј-оф

Кошаркарите на Лос Анџелес Лејкерс ќе играат во плеј-офот на НБА, откако рано утрово на домашен терен го победија Голден Стејт со 103:100.
Read more

Торонто казнет со 25 илјади долари поради одморање на здрави играчи

Торонто е казнет со 25.000 долари од страна на НБА поради непочитување на правилата на лигата за регулирање на одмор на играчи.
Read more
play_arrow

Пијаниот Пирс во живо пренесуваше журка со стриптизети

Легендарниот кошаркар на Бостон Селтикс и актуелен аналитичар на ESPN на својот Instagram профил во живо пренесуваше луда куќна журка.
Read more

Ембиид и Симонс исфрлени од Ол-Старот поради фризер

Отишле на фризер за да се средат за настапот, а поради таа авантура НБА им ги исфрли од протоколот.
Read more
play_arrow

Јута го среди шампионот Лејкерс

Екипата на Јута Џез го победи бранителот Лос Анџелес Лејкерс со 25 поени разлика во најинтересниот натпревар од програмата ноќеска во НБА.
Read more

Канадската Влада не им дозволува на Репторс да играат во Торонто

Канадската Влада го одби барањето на Торонто Репторс да игра кошаркарски натпревари во претстојната сезона во НБА во тој град поради пандемијата на новиот коронавирус.
Read more

НБА официјално го објави форматот за новата сезона

НБА на својата официјална веб-страница ја објави структурата за сезоната 2020/21, која ќе вклучува плеј-ин турнир за да се одредат тимови кои ќе ги заземат седмото и осмото место во плеј-офот на секоја конференција.
Read more
реклама

Сведоци на Илинденското востание: Каква Бугарија, рече Питу Гули, за Македонија излеговме!

Read more

Пожарот кај Кочани локализиран и ставен под контрола

Read more

Љетив на кров – BMW издание

Read more

Визијата на Јордан и Искра Грабул за „Македониумот“ била пред нивното време

Read more