Неверојатна партија на Леброн Џејмс за финалето на НБА Купот

Во финалето на НБА Купот ќе играат Лос Анџелес Лејкерс и Индијана Пејсерс.

Новиот турнир во НБА лигата стигна до титулата, а го освоија Лејкерси од Западната конференција со убедлива победа од 133:89 против Њу Орлеанс Пеликанс, додека на истокот Пејсерс беа подобри од Милвоки Бакс во полуфиналето со 128:119.

Леброн Џејмс одигра неполни 23 минути во полуфиналниот натпревар, но и тоа беше доволно за да доминира како што е изразено преку статистиката. Со одлични 9/12 од поле, вклучително и непогрешливи 4/4 за тројки, Џејмс натпреварот го заврши со 30 поени, пет скока и осум асистенции.

11 поени на Џејмс во низа

Тој беше особено импресивен на почетокот на втората четвртина. Откако Пеликанс го завршија првото полувреме со предност од 30:29, Џејмс ги постигна првите 11 поени за својот тим во втората четвртина, вклучувајќи три тројки. Две од нив беа од далечина.

Ентони Дејвис додаде 16 поени и 15 скока за Лејкерс, а Остин Ривс додаде 17 со пет скока и седум асистенции. Кај Пеликанс, ограничени на 22,6 отсто за тројки и 35,8 отсто шут од поле, Треј Марфи Трети постигна 14, а Зион Вилијамсон 13 поени.

Крај за Јанис и Бакс

Тајрис Халибартон со 27 поени, седум скока и 15 асистенции и Мајлс Тарнер со 26 поени и 10 скока беа најдобри за Пејсерси на славјето против Бакс, а одлична работа кај Индијана завршија и играчите од клупата.

Ако се погледне само учинокот на кошаркарите кои не беа дел од стартната петорка, Пејсерс добија 43 поени од нив, а Бакс само 13 од нивните.

Јанис Адетокунбо со 37 поени и 10 скока, Демијан Лилард со 24 поени и седум скока и асистенции и Крис Мидлтон со 20 поени и седум скока беа најдобри за Бакс, за кои овој турнир е завршен.

Одлуката за првиот освојувач на НБА купот паѓа ноќта кон недела, а натпреварот ќе се игра во Лас Вегас.

Една од најуспешните порно ѕвезди незадоволна од заработката: Не е во ред

5 хороскопски знаци ќе бидат на чекор до раскинување во мај

Што ако мастурбирaњето ви буди чувство на непријатност?

Легендарниот Чарлс Баркли го исчисти подот на Лејкерс по новиот пораз од Јокиќ и Денвер