Фетел може да ја продолжи кариерата во Мекларен

Ф1
/ 29.04.2020 / 18:39

Пилотот во Формула 1, Себастијан Фетел од Ферари, може да ја продолжи кариерата во Мекларен, изјави новинарот на Sky Deutschland, Саша Рос.

– Фетел доби непријатна понуда од Ферари со сериозно намалување на платата. Очигледно, Себастијан не се смета за број 1 во тимот. Веројатно, му бил понуден договор, кој нема да го потпише. Во овој случај, неговото место во Ферари ќе биде испразнето за Карлос Саинц од Мекларен. Фетел може да оди во спротивна насока, вели Рос.

– Себастијан добро се познава со шефот на Мекларен Андреас Зајдл, тие работеа заедно во BMW. Во ситуацијата со Фетел, не станува збор за пари. Тој е заинтересиран за статус и силен, успешен автомобил. Мекларен сега ќе има мотор на Мерцедес, што не е лошо и би можело да стане привлечна опција за Себастијан, заврши тој.

Договорот на Фетел со Ферари важи до крајот на 2020 година.

реклама

Чулев: Порастот на заболени е директна последица на фактот дека власта тераше дневен ПР

Read more

Пендаровски: Ќе донесам одлука за нова 14-дневна вонредна состојба

Read more

Минеаполис: Уапсен полицаецот виновен за смртта на Џорџ Флојд

Read more

Wizz Air ќе лета од Скопје за Салцбург од 3 јули

Read more

Ф1

Ништо и од Големата награда на Холандија

Read more

23 мај 1972, роден е Ф1 возачот Рубенс Барикело

Read more

Германците подготвени да го организираат Гран-прито наместо Силверстоун

Read more

Хамилтон: Подобро трки без публика, отколку да нема воопшто

Read more

Спорт

  • play_arrow

Уметноста на изведувањето пенал

Читај повеќе

ПСЖ и Интер се договорија за Икарди

Читај повеќе

Гогов: Ништо нема да нѐ запре, Брегалница ќе биде уште посилна

Читај повеќе

„Романтичарите“ негативни на COVID-19, фудбалот се враќа во Дебар Маало

Читај повеќе
  • play_arrow

Холанд нема да игра против Падерборн поради повреда

Читај повеќе

Реал Мадрид стана најскапиот клуб во Европа

Читај повеќе

Лигата на шампиони можно е да се доигра во Германија или во Турција

Читај повеќе

Падна одлука: Серија А почнува на 20 јуни

Читај повеќе

Гаспар: Ако Реал беше лидер, првенството ќе завршеше пред предвиденото

Читај повеќе