FIFA 23 ќе има нова anti-cheat технологија

Компанијата Electronic Arts е решена да се бори против гејмерите кои мамат, па затоа разви нов anti-cheat систем на ниво на кернел кој ќе дебитира со претстојната игра FIFA 23, која ќе се појави на пазарот на 30 септември.

Според EA, потегот бил неопходен за да се „обезбеди фер игра“ и да им се нанесе удар на cheats за PC, кои сè повеќе прават експлоатација на ниво на кернел што anti-cheat алатките на ниво на OS не можат да ги детектираат.

Во својот блог, вишиот директор за безбедност на игри и заштита од измами на EA, Елис Марфи, напиша дека компанијата го развила EA AntiCheat (EAAC) бидејќи „anti-cheat решенијата од трети страни често ги спречуваат тимовите на компанијата да имплементираат дополнителни контроли за приватност или поставки кои нудат поголема прецизност и грануларност за режимите на игра специфични за EA“.

EAAC нема да се користи за сите игри на EA, но издавачот тврди дека тоа е неопходно за конкурентни наслови фокусирани на мрежата, како што е FIFA 23. Овогодинешното издание на играта вклучува поддршка за cross-play.

Компанијата би можела да користи поинаков пристап за игри без рангирање и конкурентен систем. Значи, не би било изненадување ако EA користи EAAC за игри како Apex Legends.

Алатката би била активна само кога ќе почне да работи EAAC игра, а отстранувањето на сите EA игри ќе го отстрани и EAAC. Оваа алатка може да се отстрани и рачно, но во тој случај FIFA 23 нема да биде функционална. Марфи рече дека EAAC ќе има незначително влијание врз играта, така што не треба да има деградација на перформансите.

EAAC ќе ги провери само потребните фајлови за заштита од измами. Податоците од историјата на прелистување нема да се собираат, ниту апликациите што не се поврзани со игрите на EA.

Riot и Activision користат слични алатки и за игрите Valorant, Call of Duty: Vanguard и Call of Duty: Warzone.

Тагови
реклама

Главниот украински разузнавач тврди: Путин има двојници, се менуваат по потреба

Read more

Голем неделен хороскоп: Близнаците добиваат „жолт картон“, Бикот конечно ќе ужива

Read more

Се појавија снимки од злогласниот руски „нуклеарен воз“

Read more

Што кралот Чарлс јаде за појадок?

Read more

Гејминг

Пробиена заштитата на PlayStation 5, хакер успеа да инсталира игра

Read more

Пристигнува првата Razer Android конзола

Read more

3 најдобри Android игрици кои излегуваат годинава

Read more

Xbox повеќе нема да бара нон-стоп интернет конекција при играњето

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Пробиена заштитата на PlayStation 5, хакер успеа да инсталира игра

Читај повеќе

Нема повеќе бесплатно гледање во 4K на YouTube - ќе мора да се претплатите

Читај повеќе

Европскиот парламент го усвои законот за воведување универзален полнач

Читај повеќе

Разбивање митови: Легендата за жената папа која го водела Ватикан

Читај повеќе

Нашата галаксија губи маса, од неа бегаат мртви ѕвезди

Читај повеќе

Откриени нови детали за серијата Galaxy S23 на Samsung

Читај повеќе

Хакери кријат опасен малвер зад старото лого на Windows 

Читај повеќе

Белгиски универзитет објави откритие за спречување на метастазирање на ракот

Читај повеќе
  • play_arrow

Заглавени во минатото: Авиокомпании сѐ уште користат флопи дискови

Читај повеќе