Филм & ТВ

„Fifty Shades Freed“ освои боксофисот со 38,8 милиони долари

12. февруари 2018 - 18:30 | А.С.

Премиерата на „Fifty Shades Freed“ на студиото Universal доминираше како избор број еден за посетителите на кината во Северна Америка и викендот го заврши со заработка од 38,8 милиони долари.

Комедијата „Peter Rabbit“ помина подобро од очекуваното со заработка од 25 милиони долари, а тројката најуспешни филмови на киноблагајните викендов ја заокружи трилерот на Клинт Иствуд „The 15:17 to Paris“ во продукција на Warner Bros. со заработка од 12,6 милиони долари.

Финалето на франшизата Fifty Shades имаше меѓународна премиера на 57 пазари ширум светот во текот на викендот и има светска заработка од околу 1,09 милијарди долари.

Вака изгледа комплетната листа на филмови со најголема заработка во изминатиов викенд:

1. Fifty Shades Freed  - 38,8 милиони долари

2. Peter Rabbit   Sony - 25 милиони доалри

3. The 15:17 to Paris - 12,6 милиони долари

4. Jumanji: Welcome to the Jungle - 9,8 милиони долари

5. The Greatest Showman - 6,4 милиони долари

6. Maze Runner: The Death Cure - 6 милиони долари

7.  Winchester - 5,05 милиони долари

8. The Post - 3,5 милиони долари

9. Hostiles - 3,2 милиони долари

10. The Shape of Water - 3 милиони долари

Коментирај