УЕФА ЕУРО 2020

Финалето на Вембли пред 40.000 гледачи

Еден од двата полуфинални натпревари, како и финалето на ЕУРО 2020, чиј домаќин е Лондон, ќе можат да се играат во присуство на 40.000 гледачи на трибините на стадионот „Вембли“, соопштија денеска британските власти.

Владата во Лондон ги одобри плановите за 20 пилот настани, кои ќе можат да се одржат во присуство на публика, вклучувајќи го Европското фудбалско првенство и претстојниот тениски турнир во Вимблдон.

– Би сакале да собереме докази за тоа како главните настани можеме да ги отвориме за јавноста со цел истите да се одвиваат безбедно, и што е уште поважно, да можат да останат од отворен карактер, изјави британскиот министер за култура Оливер Доуден.

Навивачите кои имаат обезбедено билети за натпреварите од ЕУРО 2020 на „Вембли“ мораат да приложат доказ дека се вакцинирани против COVID-19 или негативен тест на коронавирус.

Тагови
реклама

Италија личи на чизма, Албанија на кондом, а Македонија?

Read more

Дали може да опстои бракот без секс?

Read more

Нови мерки за влез во Швајцарија - новина и за невакцинираните

Read more

Највисоките дрвја во светот завиткани во огноотпорни ќебиња за заштита од пожар

Read more

Фудбал

Жоао Феликс доби два жолти картони за 10 секунди

Read more

Ајакс со неверојатни 9:0 израмни рекорд стар 40 години

Read more

Милан го тужи Лацио за расистичко скандирање на навивачите

Read more

Ексклузива на Mundo Deportivo: Барса радикално ги менува дресовите

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Жоао Феликс доби два жолти картони за 10 секунди

Читај повеќе
  • play_arrow

Ајакс со неверојатни 9:0 израмни рекорд стар 40 години

Читај повеќе

Милан го тужи Лацио за расистичко скандирање на навивачите

Читај повеќе
  • filter

Ексклузива на Mundo Deportivo: Барса радикално ги менува дресовите

Читај повеќе
  • play_arrow

Јокиќ е подготвен за ММА

Читај повеќе

L'Equipe откри неверојатни детали од договорот на Меси со ПСЖ

Читај повеќе

Адетокунбо се сретна со претседателката на Грција: И да не добиевме грчки пасоши, повторно тука ќе се враќавме

Читај повеќе

Холанд се смеел и се правел важен кога играч на Гибралтар му понудил размена на дрес

Читај повеќе

Нагелсман: Левандовски би бил одличен во НФЛ

Читај повеќе