Фјури и Нгану се соочуваат вечерва, едниот ќе заработи петпати повеќе од другиот

Боксерскиот шампион Тајсон Фјури (35) и поранешниот шампион на УФЦ Френсис Нгану (37) вечерва ќе се борат според боксерските правила во Саудиска Арабија.

Вчера се одржа официјално мерење и соочување пред овој бизарен натпревар, а и двајцата борци се однесуваа примерно.

Конфронтацијата помина без поголеми тензии, а Нгану беше најтежок во кариерата пред оваа борба со 123 килограми. Фјури влегува три килограми потежок во борбата која е закажана за десет рунди.

URL

Вечерашниот настан во Ријад, Саудиска Арабија започнува во 19 часот, а Фјури и Нгану треба да влезат во рингот околу 23:30 часот.

Фјури треба да инкасира најмалку 50 милиони евра, а Нгану околу 10.

По оваа борба Фјури го очекува мечот со Олександр Усик за обединување на титулите во тешка категорија во декември или јануари, додека Нгану уште го чека името на противникот со кој ќе се бори во ММА организацијата ПФЛ.

реклама

Голем месечен хороскоп за декември 2023

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Зошто треба да јадете кисела зелка цела зима?

Read more

Откриено дека црната дупка во центарот на Млечниот Пат ги искривува времето и просторот

Read more

Останати спортови

Спортска повреда: Му замрзнал пенисот за време на скијачка трка

Read more

Чех испиша историја во Англија: Прв професионалец во два различни спорта

Read more

Бизарна ММА ситуација: Камерманот остана во кафезот со борачите

Read more

Бањаја победи во Валенсија и ја одбрани титулата

Read more
 

Спорт

Лука Дончиќ стана татко, добро ја криеja бременоста на свршеницата

Читај повеќе

Меси за Левандовски: Намерно го дриблав

Читај повеќе
  • play_arrow

Циркус во Љубљана, со крпи се обидоа да го исушат теренот

Читај повеќе

Извлечени паровите за елиминациското коло од Купот на Македонија

Читај повеќе

Лазаров го објави поширокиот список за ЕУРО

Читај повеќе

Во Сан Марино бесни на ФИФА: Постигнавме 3 гола и нѐ турнавте на дното

Читај повеќе

Желбите за јадење по натпревар на играчите на Барса од 2014

Читај повеќе
  • play_arrow

И тоа е можно: Реал му забрани на свој фудбалер да зборува за Меси

Читај повеќе

Антонио Конте се враќа во Јувентус

Читај повеќе