Фон дер Лајен: Сакам да работам со оние кои ги бранат вредностите на ЕУ од пријателите на Путин

Урсула фон дер Лајен, претседателката на Европската комисија, изјави дека никогаш нема да соработува со екстремистички партии како германската AfD и француската Национален собор, без разлика колку гласови ќе добијат на следните европски избори.

Таа посочи дека таквите партии ја преминале црвената линија за проевропските како неа и централнодесничарската политичка група на која и припаѓа, Европската народна партија.

„Работам со проевропски, про-НАТО, проукраински, јасни поддржувачи на нашите демократски вредности“, нагласи Фон дер Лајен кога ја започна својата официјална кампања за втор петгодишен мандат како претседател на Комисијата.

Прашањето со кого ЕПП ќе соработува во следниот парламент на ЕУ стана критично со порастот на екстремизмот низ Европа, при што анкетите покажуваат значителни придобивки за популистичките партии во Германија, Франција, Италија и на други места.

„Оние кои ја бранат демократијата против евроскептиците и оние кои ги бранат нашите вредности против пријателите на Путин, тие се оние со кои сакам да работам“, рече таа.

реклама

Се бараат доброволци за експеримент: За 60 дена ќе добијат 18.000 евра

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Наутро или навечер - кога е најдобро да земате витамин Д?

Read more

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Read more

Свет

Операција Искрено ветување: Иран ѝ се заканува на Америка, Израел наскоро ќе носи одлука – се очекува тешка одмазда

Read more

Анализа: Иран ја нарекуваат држава-тврдина, колку е моќна земјата што го нападна Израел?

Read more

Г7 попладнево ќе одржи состанок за нападите

Read more

Иран предупреди дека неговиот одговор ќе биде посилен и порешителен доколку Израел возврати по нападот

Read more
 

Вести

Операција Искрено ветување: Иран ѝ се заканува на Америка, Израел наскоро ќе носи одлука – се очекува тешка одмазда

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Анализа: Иран ја нарекуваат држава-тврдина, колку е моќна земјата што го нападна Израел?

Читај повеќе

Г7 попладнево ќе одржи состанок за нападите

Читај повеќе

ВРЕДИ: Бујар Османи кандидат на Фронтот на руските и српските олигарси

Читај повеќе

Сончево и топло, температурите и до 31°C

Читај повеќе

Иран предупреди дека неговиот одговор ќе биде посилен и порешителен доколку Израел возврати по нападот

Читај повеќе

Трамп: Нападот на Иран врз Израел никогаш немаше да се случи ако јас бев претседател на САД

Читај повеќе

Нетанјаху по нападот од Иран: Пресретнавме, одбивме, заедно ќе победиме

Читај повеќе

Израел ќе носи одлука дали и како ќе одговори на нападот од Иран

Читај повеќе