Формула 1 болид, Tesla, супермотор, ловец F-16... кој е најбрз?

Трките на кои суперспортски автомобили се натпреваруваат со млазни авиони не се ништо ново, но организаторите на оваа трка во Турција го однесоа натпреварувањето на едно сосема ново ниво.

На новиот аеродром во Истанбул, чие отворање е закажано за крајот на октомври, беше приреден вистински спектакл за љубителите на брзи машини.

Силите си ги одмерија воениот млазен авион F-16, супермоторот Kawasaki Ninja H2R, болидот од Формула 1 на тимот Red Bull Racing, Lotus Evora, Aston Martin Vantage и тркачкиот автомобил Tesla Model S Electric GT. Листата на учесници на оваа несекојдневна трка ја заокружи мал приватен млазен авион.

Кој мислите дека победи?

реклама

Авто-мото

Гаража од соништата

Read more

Suzuki Jimny VS Dacia Duster: Кој е побрз на опасен терен?

Read more
Ајде да се тркаме: McLaren Speedtail против борбен авион

Ајде да се тркаме: McLaren Speedtail против борбен авион

Read more
Какво е возењето при брзина од 1.011 км/ч?

Какво е возењето при брзина од 1.011 км/ч?

Read more

Нови видеа

play_arrow

Лет со целосно електрична Cessna

Read more
play_arrow

Уметноста на изведувањето пенал

Read more
play_arrow

Патки во фамилијарна прошетка по Вардар

Read more
play_arrow

Неделен план со вежби за слабеење за мајки

Read more
play_arrow

Анимација од идната историска мисија на НАСА и SpaceX

Read more
play_arrow

Вирален хит: Борба меѓу два алигатора во Јужна Каролина

Read more
play_arrow

Како да ја користите апликацијата Zynn?

Read more
play_arrow

Ако сте фан на „Stranger Things“, погледете ги и овие серии на Netflix

Read more
play_arrow

Брз киш со готово лиснато тесто

Read more
play_arrow

Бегство од Дубаи: Каде се исчезнатите принцези?

Read more
play_arrow

Тренинг за мажи: 9 вежби за цврст и подигнат задник

Read more
play_arrow

Како изгледа процесот на создавање вакцина за COVID-19?

Read more