Фудбалерите на Зенит со кучиња на терен покренаа иницијатива за вдомување животни

Играчите на рускиот шампион Зенит на својот натпревар од изминатово коло на теренот излегоа држејќи кучиња со цел да им најдам топол дом.

И градот Санкт Петербург се соочува со бездомни животни, а градските стационари се полни. Фудбалскиот клуб Зенит се вклучи во напорите за пронаоѓање нов дом за животните и покрена иницијатива на интересен начин.

URL

Неговите фудбалери на петочниот воведен натпревар од 17. коло во руската Премиер лига на домашен терен протов Ростов на „Газпром Арена“ од соблекувалната излегоа држејќи по едно куче во рацете.

Кучињата од различни раси беа и од различни стационари и тоа од „Ржевка“, „Друг“, „Всеволожский пёс“, „ХелпДог СПб“, „Помощь питбулям и стаффам“ и „Хаски Хэлп“.

Ваквата иницијатива го прослави Зенит низ целиот свет откако преку интернетот сликите и видеата на играчите со кучињата станаа вирални.

URL
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by 433 (@433)

реклама

Русија го враќа ударот: Ќе носи војска на Куба и во Латинска Америка

Read more

Најпривлечната фудбалерка во светот ја потврди врската со Даглас Луис

Read more

Пукање во Украина: Војник со „калашников“ уби 5 чувари во воена фабрика

Read more

Најочигледниот знак дека ви треба повеќе витамин Д

Read more

Фудбал

Откриено зошто Роналдо го блокирал Transfermarkt на Instagram

Read more

Дресот на Баерн најкупуван во 2021, на ПСЖ само 9-ти

Read more

Најпривлечната фудбалерка во светот ја потврди врската со Даглас Луис

Read more

Скалони: Меси ми се довери дека ковидот силно го удрил

Read more
 

Спорт

Откриено зошто Роналдо го блокирал Transfermarkt на Instagram

Читај повеќе

Еспортот стана официјален спорт во земјава

Читај повеќе
  • play_arrow

Боливија - ракометен рекордер по неверојатни порази

Читај повеќе

Дресот на Баерн најкупуван во 2021, на ПСЖ само 9-ти

Читај повеќе

Најпривлечната фудбалерка во светот ја потврди врската со Даглас Луис

Читај повеќе

Скалони: Меси ми се довери дека ковидот силно го удрил

Читај повеќе
  • play_arrow

Трипл-дабл на Дончиќ за победа на Далас

Читај повеќе

Нови ковид правила во Премиер лигата

Читај повеќе
  • play_arrow

Медведев со голем пресврт обезбеди полуфинале на Австралија опен

Читај повеќе