Главниот технички директор заминува од Мерцедес

Ф1
Макфакс
/ 01.11.2023 / 09:54

Главниот технички директор на Мерцедес, Мајк Елиот, по завршувањето на сезоната ќе го напушти тимот, потврдија од Мерцедес.

„После 11 неверојатни години, главниот технички директор Мајк Елиот одлучи да го напушти тимот. Мајк беше еден од столбовите на достигнувањата на тимот и му благодариме за сѐ што донесе во тимот. Ти посакуваме многу среќа во твоето следно поглавје Мајк“, објави Мерцедес.

Елиот, кој ги замени позициите со сегашниот технички директор Џејмс Алисон како дел од реструктуирањето на тимот пред Големата награда на Азербејџан во април, го напушта Мерцедес, каде што работи од 2012 година.

„Една од најголемите привилегии во мојата кариера беше да се биде дел од овој тим на Мерцедес. За време на мојот мандат видов дека расте од група луѓе кои се собраа да победуваат на трки, до прва шампионска титула, до рекордни осум последователни конструкторски титули. Горд сум што придонесов за тоа“, рече 49-годишниот Елиот.

Мерцедес е без победа оваа сезона, а возачите Луис Хамилтон и Џорџ Расел освоија седум подиуми.

„Иако не победивме во последните две сезони, бевме тестирани на многу други начини и бевме принудени да ги доведеме во прашање нашите фундаментални претпоставки за тоа како ги постигнуваме перформансите. Во последните шест месеци, уживав во развивањето на техничка стратегија, за која се надеваме дека може да ги постави темелите на следната успешна серија на тимот“, рече Елиот.

Елиот се пресели од Рено во Мерцедес како шеф за аеродинамика, а потоа го замени Џеф Вилис како директор за технологија во 2017 година. Пред две години тој стана технички директор, откако Алисон се пресели на нова позиција во тимот, главен технички директор.

Сепак, тие ги сменија работните места на почетокот на годината откако Елиот одлучи дека неговите вештини не одговараат на улогата технички директор.

Мерцедес моментално е втор во шампионатот за конструктори, Хамилтон е трет во шампионатот за возачи, а Расел е осми.

Тагови
реклама

Голем месечен хороскоп за декември 2023

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Зошто треба да јадете кисела зелка цела зима?

Read more

Откриено дека црната дупка во центарот на Млечниот Пат ги искривува времето и просторот

Read more

Ф1

Необична потрага во Абу Даби: Член на Мерцедес ангажирал нуркач за да го најде изгубениот прстен

Read more

Верстапен прекрши непишано правило, не ги честеше колегите вечера

Read more

Верстапен: Зад нас е неверојатна година, но секогаш сакаме да бидеме подобри

Read more

Верстапен победи и во Лас Вегас, Леклер во последниот круг го престигна Перес

Read more
 

Спорт

Лука Дончиќ стана татко, добро ја криеja бременоста на свршеницата

Читај повеќе

Меси за Левандовски: Намерно го дриблав

Читај повеќе
  • play_arrow

Циркус во Љубљана, со крпи се обидоа да го исушат теренот

Читај повеќе

Извлечени паровите за елиминациското коло од Купот на Македонија

Читај повеќе

Лазаров го објави поширокиот список за ЕУРО

Читај повеќе

Во Сан Марино бесни на ФИФА: Постигнавме 3 гола и нѐ турнавте на дното

Читај повеќе

Желбите за јадење по натпревар на играчите на Барса од 2014

Читај повеќе
  • play_arrow

И тоа е можно: Реал му забрани на свој фудбалер да зборува за Меси

Читај повеќе

Антонио Конте се враќа во Јувентус

Читај повеќе