„Година на мајмунот“ на Московскиот филмски фестивал

Скопје, 23 април 2018 (МИА) - Филмот „Година на мајмунот“ по режија и сценарио на Владимир Блажевски денеска ќе ја има својата интернационална премиера на Московскиот меѓународен филмски фестивал.

Филмот е во рамки на официјалната програма на Московскиот филмски фестивал. Московскиот е вториот најстар филмски фестивал на светот, веднаш по Венецискиот, постои од 1935 година и е дел од А листата на фестивали.

Како дел од програмата на специјални проекции на овој престижен филмски фестивал, „Година на мајмунот“ ќе има свои прикажувања денеска во 18 часот и утре во 16 часот.

Филмот ја имаше својата домашна премиера минатиот четврток на отворањето на 21. издание на Скопскиот филмски фестивал. Се снимаше во 2016 година како копродукција на Македонија, Србија, Словенија и Косово, поддржан од Eurimages, на околу 80 различни локации низ Македонија.

Главната улога во филмот ја игра Игор Ангелов, а во екипата се појавуваат актери од Македонија, Србија, Словенија и Хрватска. „Година на мајмунот“ е на редовен репертоар во киното Cineplexx.

реклама

Пет розови фламинга во посета на Преспанското Езеро

Read more

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Read more

Приведен малолетникот кој потпалуваше шума на Tik-Tok

Read more

Чак Норис му се закани на Лукашенко

Read more

Филм & ТВ

Римејкот на „Fresh Prince Of Bel-Air“ е во подготовки и не е каков што очекувате

Read more

Сè што е погрешно со „Hustlers“

Read more

Disney го згасна брендот „20th Century Fox“

Read more

Искрен трејлер за „Starship Troopers“

Read more

Сцена

  • play_arrow

Римејкот на „Fresh Prince Of Bel-Air“ е во подготовки и не е каков што очекувате

Читај повеќе
  • play_arrow

Што мислат навистина Џејмс и Ларс од „Металика“ за Лејди Гага?

Читај повеќе
  • play_arrow

Сè што е погрешно со „Hustlers“

Читај повеќе

Disney го згасна брендот „20th Century Fox“

Читај повеќе
  • play_arrow

Искрен трејлер за „Starship Troopers“

Читај повеќе
  • play_arrow

Научно-фантастичната серија „Raised by Wolves“ доби нов трејлер

Читај повеќе

Двејн Џонсон втора година по ред најплатен актер во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најдобри борбени сцени со Киану Ривс

Читај повеќе

Џаред Лето ќе го глуми Енди Ворхол

Читај повеќе