Голман од 72 милиони евра: Алисон ги воодушевува навивачите на Ливерпул

Екипата на Ливерпул фантастично ја отвори новата сезона во Премеир лигата, а после три одиграни кола „Црвените“ имаат максимални девет поени. Еден од играчите кој ги воодушеви навивачите на клубот од „Енфилд“ е голманот Алисон Бекер, кој се уште нема примено гол во првенството.

Ливерпул во третото коло на домашен терен со минимални 1:0 беше подобар противник од Брајтон, а самиот натпревар го покажа неверојатниот напредок на тимот, зад кој стои германскиот експерт Јирген Клоп.

Имено, после погодокот на Салах во првото полувреме и водството од 1:0, Ливерпул играше непрепознатливо лошо, па играчите оставаа многу простор за противникот да може да го загрози нивниот гол.

Во претходните сезони, Ливерпул во натпреварите со послабите противници често на наивен начин губеше поени и остануваше без победи, нешто што од оваа сезона, како што стојат работите, повеќе нема да биде случај.

Клоп на голот го донесе фантастичниот Бразилец, Алисон, кој уште еднаш покажа зошто многумина уште сега го сметаат за најдобар голман на светот.

Во финишот од мечот со Брајтон, Грос имаше голема прилика да им донесе изедначување на гостите, но поранешниот голман на Рома фантастично реагираше и го одбрани неговиот удар.

Покрај тоа, Алисон покажа и изразен квалитет во играта со топка, во однос на тоа дека во повеќе ситуации покажа огромно фудбалско знаење, а дури со еден дриблинг го крена цел „Енфилд“ на нозе.

Покрај Алисон, најзаслужен за ваквите игри на Ливерпул секако е и Вирџил Ван Дајк, кој игра во животна форма, а кој „Црвените“ го донесоа во јануари од редовите на Саутемптон.

Овој фантастичен натпревар на Алисон, всушност само е продолжување на претходните две одлични партии на Бразилецот, во кој конечно навивачите на Ливерпул гледаат идеален голман каков што и треба да има тим од калибарот на „Црвените“.

реклама

Војната почна, едната страна располага со драстично повеќе војници

Read more

Како помина дебито на Пјаниќ во Барса?

Read more

Во Викендот без ДДВ ќе се купуваат домашни производи и ИТ опрема до 30.000 денари

Read more

Samsung го најави новиот модел Galaxy A72 со 5 задни камери

Read more

Фудбал

Обамејанг: Имав понуда од Барса, но сакав да останам во Арсенал

Read more

Како помина дебито на Пјаниќ во Барса?

Read more

Роналдо го спаси Јувентус од пораз на дербито со Рома

Read more

Шкендија славеше во Битола и се одлепи на врвот

Read more

Спорт

Еванс по поразот на Ролан Гарос: Дури ни на куче не би му дал вакви топчиња

Читај повеќе
  • play_arrow

Обамејанг: Имав понуда од Барса, но сакав да останам во Арсенал

Читај повеќе
  • play_arrow

Како помина дебито на Пјаниќ во Барса?

Читај повеќе
  • play_arrow

Роналдо го спаси Јувентус од пораз на дербито со Рома

Читај повеќе
  • play_arrow

Мајами избори финале во НБА лигата

Читај повеќе

Шкендија славеше во Битола и се одлепи на врвот

Читај повеќе

Куартараро ја врати предноста во Мото ГП по победата во Каталонија

Читај повеќе

Конте: Очајни бевме во одбрана, не може така

Читај повеќе
  • filter

Заврши „Европската фудбалска недела“ на Специјална олимпијада Македонија

Читај повеќе