Google тестира Incognito mode за апликацијата Maps

Апликацијата Google Maps е неверојатно практична и многу луѓе ја користат речиси секојдневно. Сепак, треба да се знае дека апликацијата прибира многу податоци за движењето на корисникот и неговите активности. Меѓутоа, и тоа наскоро ќе се смени.

Компанијата Google се доближува до воведување Incognito modе за апликацијата Maps, така што корисниците полесно ќе ја користат навигацијата без да остават „дигитални траги“. Оваа опција веќе се тестира.

„Наскоро, на Google Maps, кога ќе го уклучите Incognito modе, вашата активност, местата кои сте ги пребарувале или за кои сте барале упатств, нема да бидат прикажани на нашиот Google Account. Доволно ќе биде само да кликнете на профилната фотографија за да го вклучите, односно исклучите Incognito modе“, соопштија од Google.

На пример, ако ја користите апликацијата во Incognito modе, таа нема да ги зачува податоците од пребарувањето, нема да праќа нотификации, да ја „освежува“ локацијата или да ја споделува, а исто така нема да ги користи вашите лични податоци за да ја персонализира апликацијата Maps.

Освен на мобилните уреди, Incognito modе ќе биде достапен и на десктоп преку Chrome. Со оглед на тоа дека Maps е веб апликација, кога користите Chrome во Incognito modе, тоа автоматски се применува и на Maps.

Google врши тестирања на Incognito modе и на системот Android Auto.

реклама

Буфон до Пирло: Сега треба да ти се обраќам со „господине“?

Read more

10 вежби за слабеење кои секој може да ги прави дома

Read more

Борец го совлада Вардар на отворањето од новата сезона во 1.МФЛ

Read more

Објавен првиот Водич за справување со невролошки заболувања во услови на COVID-19

Read more

Софтвер

Сенатот го поддржа Трамп: Едногласно гласаше за забрана на TikTok

Read more

Корисниците на уредите на Apple се сомневаат дека Instagram ги шпионира

Read more

Како да избришете видео од вашиот YouTube канал?

Read more

Како да го ажурирате Google Chrome?

Read more

Гик

Сенатот го поддржа Трамп: Едногласно гласаше за забрана на TikTok

Читај повеќе
  • play_arrow

SpaceX лансираше ракета со нови Starlink сателити

Читај повеќе

Богатството на Марк Закерберг порасна на 100 милијарди долари

Читај повеќе

На Арктикот исчезнаа две санти мраз стари 5.000 години

Читај повеќе

Постапката за одобренија за 5G во Македонија ќе почне до крај на годината преку аукција

Читај повеќе

Што е амониум нитрат – соединението што наводно го крена Бејрут во воздух?

Читај повеќе

Интерпол: Криминалците го користат COVID-19 за компјутерски напади на поголеми жртви

Читај повеќе

Вакцината на „Novavax“ против COVID-19 успешно произвела антитела

Читај повеќе
  • play_arrow

Јапонци измислија маска која преведува на осум јазици

Читај повеќе