Гордон Ремзи: Пандемијата ги исчисти улиците од лошите ресторани

Познатиот британски готвач во неодамнешното интервју за Radio Times се осврна на пандемијата и како последиците што таа ги донесе со себе влијаеја на угостителската индустрија во последниве две години.

Меѓу другото, Ремзи рече дека пандемијата била погубна за сите оние кои се вклучени во индустријата, но и добра можност да се истребат сите лоши ресторани кои некогаш ги исполнуваа улиците.

„Во последните две години беше поразително, но се подобрува. Мислам дека на сите им е јасно дека 'дупките' ги нема“, рече Ремзи, истакнувајќи дека мислел на лоши ресторани кои биле на завидни и достапни позиции.

Телевизиската кулинарска ѕвезда не прецизираше на кого мисли, а истакна дека верува оти сега значително ќе се подобри квалитетот на храната во рестораните.

„Клиентите станаа многу попаметни во последните две години. Тие знаат многу повеќе за храната отколку што беше случај порано, така што оние во угостителската индустрија сега се принудени да подигнат сè на повисоко ниво“, изјави тој за радиото.

Ремзи, исто така, го коментираше фактот дека тој и неговото семејство патувале во нивниот дом во Корнвол за време на локдаунот, што предизвика контроверзии кај многумина.

„Стигнавме таму во вистинско време и беше неверојатно. Тие времиња никогаш повеќе нема да се повторат“, рече готвачот, истакнувајќи дека поминал драгоцено време со своето семејство.

Гордон, потсетуваме, често е критикуван од своите следбеници за високите цени во неговите ресторани, а мета на критики беше и пред божикните празници кога најави дека вечера ќе чини 370 долари по човек, без вклучени пијааоци.

реклама

Бритни Спирс повторно се разголи на Instagram, обожавателите се загрижени

Read more

Анален секс за почетници: 13 прашања кои секогаш сте сакале да ги поставите

Read more

Колапс на доларот: Многумина го предвидуваат, но никако да се случи

Read more

Картаполов без кочници: Кажете што се случува на фронтот, Русите не се глупави

Read more

Живот

Видови храна кои при замрзнување го губат хранливиот квалитет

Read more

Пари, нов стан, запросување - три хороскопски знаци со најмногу среќа во октомври

Read more

Маките кои денешните тинејџери тешко можат да ги сфатат

Read more

Интроверт или екстроверт – начинот на кој се изразувате ве разоткрива

Read more
 

Магазин

Осаменоста може да ве убие, тврдат научници

Читај повеќе
  • play_arrow

Китови-убијци снимени во лов на голема бела ајкула

Читај повеќе

Зошто треба почесто да јадете сладок компир?

Читај повеќе
  • play_arrow

15 најопасни спортски арени во светот

Читај повеќе

Видови храна кои при замрзнување го губат хранливиот квалитет

Читај повеќе

Каков тренинг да изберете во зависност од возраста?

Читај повеќе
  • play_arrow

Тату артисти открија кој подобро поднесува болка - мажите или жените

Читај повеќе

Реагирајте навреме: Шест симптоми на рак на дојка кои не треба да ги игнорирате

Читај повеќе
  • play_arrow

Идеја за ручек: Пржено бело месо со компири

Читај повеќе