Грција го исполни ветувањето: Бесплатен одмор за сите туристи што лани го преживеаја пoжарот на Родос

Грција почна да дели ваучери за бесплатен седумдневен одмор на туристите принудени да ги напуштат хотелите на грчкиот остров Родос во летото 2023 година поради шумски пожар.

Речиси 25.000 туристи, главно од Обединетото Кралство, чекаат да добијат ваучери за седумдневен престој во хотелите на Родос, објави The Guardian.

Грција усвои нов закон за ова, а министерот за туризам, Мирон Флурис, рече дека Грција е првата земја во светот што одлучила на овој начин да им дава компензација на туристите.

Во рамките на оваа програма лицата евакуирани од хотелите поради пожарот во јули ќе може да користат е-ваучери во вредност од 300 до 500 евра за покривање на трошоците за сместување за време на еднонеделен престој.

Иницијативата ќе се спроведува во две фази: од сега до 31 мај и од 1 октомври до 15 ноември. Туристичките власти на Родос соопштија дека досега се регистрирани повеќе од 5.000 туристи во регистарот на корисници на програмата.

реклама

Регион

Мапа го покажува неуспехот на Србија во лобирањето против Резолуцијата за Сребреница

Read more

Земјотрес рано утринава ја погоди Грција

Read more

Вучиќ: Вечерва ставив крај на кариерата

Read more

Радев: Позитивен знак е желбата на претседателката за средба, очекуваме промена на реториката и крај на јазикот на омраза

Read more
 

Вести

Продолжениот викенд ги наполни граничните премини

Читај повеќе

Reuters: Путин е подготвен да ја запре војната во Украина

Читај повеќе

Мапа го покажува неуспехот на Србија во лобирањето против Резолуцијата за Сребреница

Читај повеќе

Силјановска Давкова упати честитка по повод Денот на сесловенските просветители светите браќа Кирил и Методиј

Читај повеќе

Кучиња скитници искасаа три лица во Скопје

Читај повеќе

24 мај, Ден на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј

Читај повеќе

Орбан тврди дека Европа се подготвува за пресметка со Русија

Читај повеќе

Земјотрес рано утринава ја погоди Грција

Читај повеќе

Како Косово ќе го реши проблемот на Данска со преполните затвори?

Читај повеќе