Huawei ги претстави новите Mate 30 модели, ни збор за Google

Кинескиот технолошки гигант Huawei ги претстави своите најнови премиум смартфони од серијата Mate 30.

Настанот во Минхен привлече многу внимание, особено имајќи предвид дека фотографии со изгледот и спецификациите на новите модели излегоа неовластено пред промоцијата, а компанијата се соочува со забрана за користење на Google апликациите.

Извршниот директор за потрошувачки производи на Huawei, Ричард Ју, на почетокот на настанот нагласи дека продажбата на Huawei смартфоните ширум светот, од почетокот на годината, бележи раст од 26%.

Промоцијата почна со објаснување на иновативниот дизајн на камерите на телефоните, по урнек на класичните фотоапарати.

Huawei Mate 30 и Mate 30 Pro го содржат новиот чипсет HiSilicon Kirin 990 што беше претставен на саемот IFA во Берлин, со процесор со интегриран 5G модем.

Mate 30 Pro има заоблен Horizon Display, што е 6,53-инчен Flex OLED дисплеј. Mate 30 доаѓа со поголем, рамен 6,62-инчен екран.

На задниот дел на двата уреда има систем од четири камери сместени во кружен модул, за кои и овојпат беше задолжен германскиот производител Leica.

Системот камери се состои од: 40MP Cine Camera сензор, 40MP SuperSensing Camera,Telephoto камера од 8 мегапиксели и 3D Depth Sensing камера. Камерите имаат опција за 3X оптичко и 30X дигитално зумирање, додека вкупниот „хибриден“ зум е 45X.

Huawei Mate 30 и Mate 30 Pro имаат батерии со капацитет од 4.200 и 4.500 mAh, со можност за безжично полнење од 40W и супербрзо безжично полнење од 27W.

Телефоните се достапни во шест бои: Black, Space Silver, Cosmic Purple, Emerald Green и две Vegan Leather верзии.

Во Минхен беа претставени и ексклузивните модели Huawei Mate 30 RS Porsche Design. Уредите се обложени со кожа, достапни во црна и црвена боја, во комбинации со 12GB RAM и 512GB простор за складирање податоци.

На крајот на презентацијата, Ричард Ју напомена дека на идните корисници на уредите Mate 30 им стојат на располагање Huawei Mobile Services и AppGallery, како и Fully Open HMS Ecosystem (HMS - Huawei Mobile Services), но не рече ни збор за оперативниот систем Android, ниту за Google Play Store.

реклама

Чулев: Порастот на заболени е директна последица на фактот дека власта тераше дневен ПР

Read more

Минеаполис: Уапсен полицаецот виновен за смртта на Џорџ Флојд

Read more

Заев: Бројките на новозаболени се директна последица од неработењето на Чулев

Read more

Жива музика, играње на маса, гушкање, што сè затекнаа пазарните инспектори синоќа?

Read more

Мобилни

Како би можело да изгледа Galaxy Note 20?

Read more

Xiaomi подготвува смартфон на преклоп со ротирачки камери?

Read more

Познато кога ќе биде претставен Samsung Galaxy Note 20

Read more

Samsung го претстави Galaxy S20 Tactical Edition наменет за војници

Read more

Гик

  • play_arrow
  • filter

Во последен момент - Space X и НАСА го одложија историското лансирање на Falcon 9

Читај повеќе
  • play_arrow

SpaceX и НАСА лансираат астронаути во вселената, следете во живо

Читај повеќе
  • filter

Lenovo ги претстави таблетите Yoga Duet 7i и IdeaPad Duet 3i

Читај повеќе
  • play_arrow

Седум нови видеоигри кои со нетрпение ги очекуваме во јуни

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Realme X3 Superzoom наскоро пристигнува на европскиот пазар

Читај повеќе

Пред НАСА: Кина во јули ќе го лансира првиот ровер на Марс

Читај повеќе

НАСА бара доброволци кои ќе поминат 8 месеци во руска лабораторија

Читај повеќе
  • filter

Како би можело да изгледа Galaxy Note 20?

Читај повеќе
  • filter

Xiaomi подготвува смартфон на преклоп со ротирачки камери?

Читај повеќе