КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕУРО 2020

И Португалија обезбеди пласман на ЕУРО

Седумнаесеттата земја која обезбеди учество на завршницата од Европското првенство е бранителот а тронот Португалија која ја оствари потребната победа над Луксембург и ја доби трката со Србија.

Група А

По изборениот пласман во четвртокот, Чесите си дозволија луксуз и загубија на гостувањето кај слабата Бугарија за која ова беше прва победа во квалификациите.

Бугарија - Чешка 1:0
56' Васил Божиков

Англија ја оствари седмата победа и тоа со четири гола во Приштина и со стил ги заврши квалификациите. Винкс и Маунт постигнаа деби голови во репрезентативниот дрес.

Косово - Англија 0:4
32' Хари Винкс, 79' Хари Кејн, 83' Маркус Рашфорд, 90'+1 Мејсон Маунт

Конечна табела:
1. Англија 21
2. Чешка 15

3. Косово 11
4. Бугарија 6
5. Црна Гора 3

Група Б

На Португалија ѝ беше потребна било каква победа за да ја добие битката со Србија, а тоа го оствари со головите на Фенандеш и Роналдо на „Жоси Бартел“ стадионот во Луксембург.

Луксембург - Португалија 0:2
39' Бруну Фернандеш, 86' Кристијано Роналдо

Србија мораше да ја совлада веќе пласираната Украина, но и да се надева дека Португалија нема да слави во Луксембург. Сепак, ништо од тоа не се оствари. Србите имаа водство сѐ до судиското надополнување кога Украинците постигнаа гол за реми.

Србија - Украина 2:2
9' (пен) Душан Тадиќ, 56' Александар Митровиќ - 32' Роман Јаремчук, 90'+3 Артем Беседин

Конечна табела:
1. Украина 20
2. Португалија 17

3. Србија 14
4. Луксембург 4
5. Литванија 1

Група Х

Со победа во Тирана, Франција го завери првото место во групата добивајќи ја битката со Турција со која има послаб сеѓусебен скор и тоа пораз и реми.

Албанија - Франција 0:2
9' Корентен Толисо, 30' Антоан Гризман

Со двата гола на младиот напаѓач Унал, Турција ја совлада Андора на гостински терен. Тоа се први голови за играчот на Ваљадолид во репрезентативниот дрес.

Андора - Турција 0:2
17', 21' Енес Унал

Исланѓаните забележаа пирова победа кај Молдавија бидејќи овој натпревар не решаваше ништо. Во 79-тата минута Сигурдсон не реализираше пенал за повисока победа.

Молдавија - Исланд 1:2
56' Николае Милинчеану - 17' Биркир Бјарнасон, 65' Гилфи Сигурдсон

Конечна табела:
1. Франција 25
2. Турција 23

3. Исланд 19
4. Албанија 13
5. Андора 4
6. Молдавија 3

реклама

Буфон до Пирло: Сега треба да ти се обраќам со „господине“?

Read more

10 вежби за слабеење кои секој може да ги прави дома

Read more

Борец го совлада Вардар на отворањето од новата сезона во 1.МФЛ

Read more

Објавен првиот Водич за справување со невролошки заболувања во услови на COVID-19

Read more

Фудбал

Силекс против шампионот на Азербејџан во квалификациите за ЛШ

Read more

Барса-Баерн е најатрактивната средба во ЛШ

Read more

Буфон до Пирло: Сега треба да ти се обраќам со „господине“?

Read more

Борец го совлада Вардар на отворањето од новата сезона во 1.МФЛ

Read more

Спорт

Силекс против шампионот на Азербејџан во квалификациите за ЛШ

Читај повеќе
  • play_arrow

Барса-Баерн е најатрактивната средба во ЛШ

Читај повеќе

Буфон до Пирло: Сега треба да ти се обраќам со „господине“?

Читај повеќе
  • play_arrow

Борец го совлада Вардар на отворањето од новата сезона во 1.МФЛ

Читај повеќе

Пирло кандидат за наследник на Сари во Јуве

Читај повеќе
  • filter

Среќен роденден, Роџер Федерер!

Читај повеќе
  • play_arrow

Трагичарот Варан: Сакам да се извинам, јас сум виновен за овој пораз

Читај повеќе

Драгана Костова е првата жена која ќе тренира машки клуб во Македонија

Читај повеќе

Вавринка објасни зошто го пропушта УС Опен

Читај повеќе