Идеја за ручек: Бело месо полнето со кашкавал и павлака

Никогаш посочен залак од неколку евтини состојки.

Белото месо може да се направи на различни начини, а не се знае кое е повкусно. Пробајте го ова пилешко наполнето со рендан кашкавал и палвлака, па испечено во рерна. Како прилог можете да послужите салата, но и парче леб ќе биде доволно бидејќи ова јадење само по себе е фантастично на вкус.

Потребни состојки:

  • 200 гр кашкавал
  • 1 чешне лук
  • 2 лажици кисела павлака
  • магдонос
  • 1 домат
  • 500 гр пилешко филе
  • маслиново масло
  • сол
  • бибер

Подготовка:

Изрендајте го кашкавалот и додаде му павлака, толчен лук и сечкан магдонос и сето тоа убаво измешајте го. Месото пресечете го на половина, но не до крај, па отворете го. Посолете и побиберете, па премачкајте го со смесата од кашкавал и павлака. Преклопете и повторно посолете и побиберете. Исечете квадрат парче хартија за печење и на средина ставете маслиново масло, па над него парче месо. Направете чамец од хартијата (како на видеото).

Ставете ги во тавче и посипете со кашкавал, а над него наредете парчиња домат. Повторно посипете со кашкавал, овој пат фрлете и магдонос, па печете во загреана рерна на 180°C околу 35-40 минути.

Remote video URL
реклама

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Протече нов нацрт договор од СЗО:„Светот мора да се подготви за нова уште посмртоносна пандемија“

Read more

Трагична несреќа кај Штип со три загинати лица

Read more

Цели семејства од Македонија одат на сезонска работа во Хрватска

Read more

Рецепти

Шненокле - едноставен десерт со 5 состојки што ги имате дома

Read more

Идеја за ручек: Пилешко со 4 сирења

Read more

Палента со сос од печурки - супер предлог за ручек

Read more
Зачинето пилешко со црвен пипер

Зачинето пилешко со црвен пипер

Read more
 

Магазин

Правна држава е ова

Читај повеќе

Мечка влегла во пекара, ги исплашила вработените и изела 60 колачи

Читај повеќе

Шненокле - едноставен десерт со 5 состојки што ги имате дома

Читај повеќе

Соборен интересен рекорд: Flight Radar објави колку авиони имало на небото во еден ден

Читај повеќе
  • play_arrow

Некој меѓу нас не е наш...

Читај повеќе

Зошто мажот не се одлучува на брак, иако е заљубен?

Читај повеќе

Секое лето различен цвет: Трик за хортензиите магично да менуваат боја

Читај повеќе

Храна што ќе ви помогне да го стопите салото на стомакот

Читај повеќе

3 најпресметливи хороскопски знаци: Калкулираат за сѐ и имаат скриени намери

Читај повеќе