Идеја за ручек: Макарони со кашкавал, кељ и сланина

В неодоливиот вкус на потпечената паста со кашкавал и сланинна вметнете кељ кој изобилува со здрави состојки.

Вака подготвените макарони имаат богат сос од кашкавал и се попрскани со парчиња сланина. Овде кељот дава совршен додаток на вкусот, додека сланината ја надополнува текстурата. Сланината можете претходно да ја испечете или да ставите свежи парчиња, зависи од вашата желба.

Потребни состојки:
 • 200 гр кељ
 • 60 мл јаболков оцет
 • 40 мл вода
 • 1 лажица шеќер
 • сланина
 • 30 гр презла
 • 50 гр несолен путер
 • 50 гр брашно
 • 400 мл полномасно млеко
 • 50 гр пармезан
 • 200 гр кашкавал
 • 1 лажичка сенф
 • 200 гр макарони
 • бибер
 • сол
Подготовка:

Извадете ги листовите кељ од стеблата и грубо исечкајте ги. Стебленцата ситно исечкајте ги и ставете ги во мала тава со оцет, вода и шеќер. Нека зовријат, па оставете да се изладат.

Во меѓувреме, загрејте ја рерната на висока температура, а потоа печете ја сланината додека не стане целосно крцкава. Исцедете ја на хартиена крпа, па кога ќе се олади, ситно исечкајте ја. Презлата измешајте ја со многу црн пипер.

Наполнете мало тенџере со врела вода, додадете исечкани листови кељ и варете на силен оган 3-4 минути. Исцедете и оставете на страна.

Растопете го путерот во тенџере на средна температура, додадете го брашното и варете 1 минута, а потоа нежно изматете го млекото додека не добиете мазен сос. Измешајте ги пармезанот и кашкавалот (крупно рендан), оставајќи една голема шака на страна за посипување. Мешајте додека не се растопат и целосно се соединат, а потоа вмешајте го и сенфот. Префрлете во блендер со листовите кељ и измешајте во мазен, темно зелен сос. Вкусете и зачинете со сол.

Загрејте ја рерната на 170°C и ставете го сад со вода да зоврие. Сварете ги макароните (може да користите и друг вид на паста, на пр. фузили) во водата 6-8 минути. Исцедете ги и измешајте ги во зелениот сос, а потоа процедете ги киселите стебла и додадете две третини во тестенините и сосот. Префрлете ги макароните во сад за рерна и посипете ги со марченца сланина, преостанатите стебленца сварени со оцет и шаката кашкавали. Печете 15-20 минути додека не порумени.

Послужете и уживајте во макароните со кашкавал, кељ и сланина!

Тагови
реклама

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Зошто има сè поголем број случаи на рак на пенис низ светот?

Read more

Кога Данела ќе плива во Вардар?

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Рецепти

Марокански деликатес: Зачинети јајца со леблебии и чери домати

Read more

Трик како да постигнете совршен вкус на варената пченка

Read more

Рецепт на денот: Пилешки стек со чери домати и моцарела

Read more
Четири лесни рецепти за вкусен киш

4 лесни рецепти за вкусен киш

Read more
 

Магазин

Зошто е добро бебето да спие со мајката?

Читај повеќе

Колку долго е во врска просечен пар пред бракот?

Читај повеќе
 • play_arrow

Како изгледаат најтесните куќи во светот?

Читај повеќе

Кога е време да побарате помош од психотерапевт?

Читај повеќе
 • play_arrow

Што ви се случува во телото кога вежбате?

Читај повеќе

Зошто има сè поголем број случаи на рак на пенис низ светот?

Читај повеќе

6 лоши навики поради кои предвреме стареете

Читај повеќе

Кои се највалканите места што ги допираме секој ден?

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои без проблем забиваат нож в грб

Читај повеќе