Идеја за ручек: Полнети пилешки чамци

Направете шупливо бело месо па наполнете го со интересна смеса и уживајте во јадењето. Одличен предлог за малку така посвечена трпеза.

Белото месо е често на менито во многу домови бидејќи не е премногу скапо, а е вкусно. Постојат разни начини на кои можете да го подготвите, но ваков начин сигурно досега не сте пробале. Можеби изгледа комплицирано, но сепак не е толку тешко за да се направи ова шупливо бело месо полнето со сос, а во случајов станува збор за сос од авокадо и кашкавал. Доколку не сте љубители на авокадо слободно може да го замените со нешто друго. Вака подготвеното месо можете да го најдете по луксузните ресторани, па наместо да плаќате дебела сума за да го пробате, направете го дома.

Потребни состојки:

 • 1 кг пилешко филе
 • 50 гр брашно
 • 1,5 лажичка мелена блага пипер
 • 1 лажичка кари во прав
 • 2 лажички сушен босилек
 • 1 јајце
 • малку путер
 • 1 авокадо
 • 70 гр тврдо сирење
 • 2 лажици кисела павлака
 • 1 домат (по желба)
 • сол
 • бибер

Подготовка:

Месото исечете го на тенки шницли. Земете парче алуминиумска фолија и згужвајте ја, па направете ја како чамец. На тавче обложено со хартија за печење наредете онолку парчиња фолија колку што имате месо. Таму каде што е шупливо завртете го надоле (како на сликава).

Измешајте брашно, мелена пипер, сол, бибер, кари и босилок. Месото валкајте го во изматено јајце, потоа во брашно и наредете го над фолијата. Печете на 200°C околу 20 минути. Потоа во тава месото испржете го по 2 минути од секоја страна. Во сад измешајте авокадо, рендан кашкавал, сол и кисела павлака. Добро истиснете и соединете. Турете од смесата во шуплината на месото и посипете со рендан кашкавал. Доколку сакате, на крај на наредете и парчиња домат.

Remote video URL
реклама

Падна нов договор за цената на руската нафта

Read more

Експерименталната вакцина против ХИВ е успешна кај 97% од испитаниците

Read more

Нефудбалските моменти меѓу Србија и Швајцарија: Провокации на сите страни

Read more

Бојата на столицата може да открие дали имате висок холестерол

Read more

Рецепти

Лазања со пилешко

Рецепт на денот: Лазања со пилешко

Read more

Предлог за десерт: Чоколаден сутлијач

Read more

Идеја за ручек: Тестенини со панцета и со шампињони

Read more

Цел живот погрешно пржите колбаси

Read more
 

Магазин

 • play_arrow

Вистината боли: Како изгледа реална новогодишна реклама?

Читај повеќе

Како сексот да трае подолго?

Читај повеќе

Попладневната дремка прави чуда, но само ако дремете правилно

Читај повеќе

Пеле останува во болница поради респираторна инфекција

Читај повеќе

Која е најдобрата храна за црниот дроб?

Читај повеќе

Три хороскопски знаци на кои декември ќе им биде особено тежок

Читај повеќе
 • play_arrow
Лазања со пилешко

Рецепт на денот: Лазања со пилешко

Читај повеќе
 • play_arrow

Како слепо момче го „виде“ голот на Меси?

Читај повеќе

Бојата на столицата може да открие дали имате висок холестерол

Читај повеќе