Идеја за ручек: Свински шницли во сос од пиво и млеко

Меко и преполно со ароматични зачини - обавезно пробајте свинско месо во овој необичен сос од зеленчук со пиво и млеко.

Покрај тоа што е вкусно, свинското месо е и задоволство за подготовка. Може да се комбинира со разни зачини и намирници и секогаш ќе излезе фантастично. Пробајте го рецептот за свински бут кој се пече во прекрасен сос од млеко, сос од домати и пиво. По печењето во сосот, месото ќе биде меко и сочно.

Потребни состојки:

 • 600 гр свински бут
 • 300 мл светло пиво
 • 300 мл сос од домати
 • 300 мл млеко
 • 5-6 чешниња лук
 • ½ лажичка магдонос
 • ½ лажичка рузмарин
 • на врв на нож црвена пипер
 • малку босилок
 • ½ кг компири
 • сол
 • бибер

Подготовка: 

Месото исечето го на шницли, покријте го со проѕирна фолија, па истенчете го со чекан за месо. Отстранете ја фолијата, а потоа додадете сол и бибер од двете страни. Секое парче валкајте го во брашно, па наредете ги во подмачкана тава. Измешајте пиво, сос од домати, млеко, толчен лук и зачини, па соединете ги состојките и со добиената смеса прелијте го месото. Додадете ги компирите што претходно сте ги исечкале и излупиле. Покријте со алуминиумска фолија и прободете со вилушка на неколку места. Печете на 200°C околу 30 минути, потоа извадете ја фолијата и печете уште 30 минути.

реклама

Дијагнозата на рак повеќе не е смртна казна, 60% од случаите немаат јасна причина

Read more

Кина се закани дека ќе преземе акција откако САД го соборија балонот

Read more

Синоќа се случи еден од најспектакуларните нокаути досега

Read more

Twitter пукна од смеа за фотката на Ендрју Тејт со коса

Read more

Рецепти

Рецепт на денот: Мисиркини гради во сос од вино

Read more

Рецепт за превртен чизкејк

Read more

Идеја за ручек: Вкусен гулаш со зеленчук

Read more

Идеја за ручек: Пилешки уштипци со зеленчук

Read more
 

Магазин

Правилно чистење на телевизорот и далечинскиот управувач

Читај повеќе

Жените родени во 3 знаци претпочитаат машко друштво

Читај повеќе

Twitter пукна од смеа за фотката на Ендрју Тејт со коса

Читај повеќе

Едноставни начини како да се опуштите по напорниот работен ден

Читај повеќе

Дијагнозата на рак повеќе не е смртна казна, 60% од случаите немаат јасна причина

Читај повеќе
 • play_arrow

Рецепт на денот: Мисиркини гради во сос од вино

Читај повеќе

Кои се најчестите повреди за време на секс?

Читај повеќе

Археолози ја открија првата кафеана во светот – стара е 5.000 години

Читај повеќе

Еликсир на младоста: Која храна го поттикнува создавањето колаген?

Читај повеќе