Илон Маск го исмева Зеленски кој бара помош за одбрана од руската агресија

Илон Маск, основачот на SpaceX и еден од најбогатите луѓе во светот, објави меме на својот профил на X, поранешен Twitter, исмевајќи го украинскиот претседател и неговото барање за помош за одбрана од руската агресија.

На мемето што го објави се гледа ликот на Зеленски во мемето со момче со набрекнати вени на челото и вратот, со коментар: „Кога ќе поминат пет минути и уште не си побарал помош од милијарди долари“.

URL

Со ова Маск им се придружи на екстремните десничари и левичари ширум светот кои тврдат дека западните земји, пред сè САД, треба да престанат финансиски и воено да ѝ помагаат на Украина и следствено да ја препуштат таа нападната земја на руските агресори.

Одговорија Украинците

„Твитот на Маск го виделе неколку милиони луѓе. Кога ваква порака ќе испрати еден од најбогатите луѓе во светот, не е тешко да се предвидат реакциите на Украинците и на сите оние кои застанаа на страната на нападнатата страна во војната меѓу Русија и Украина“, гласи реакцијата од официјалниот профил на украинскиот парламент, Verkhovna Rada.

Украинскиот парламент објави слично меме со ликот на Маск и коментар: „Кога ќе поминат пет минути и уште не си раширил руска пропаганда“. Овој твит подоцна го снема од социјалната мрежа.

На сопственикот на SpaceX му одговорија и група републиканци против Трамп, кои напишаа: „Зошто му се потсмевате на храбар лидер кој ја води својата нација во херојска борба за слобода? Дали имате срам?“, му напишаа на Маск.

URL

Поранешниот агент на ЦИА на САД, Џон Сајфер му препорача на Маск „да побара помош“.

Републиканците на Трамп против помошта за Украина

Американската помош за Украина е контроверзна тема откако Русија првпат започна отворена војна против Украина во февруари 2022 година. Повеќето демократи и традиционалните конзервативни републиканци беа за помош на Украина, но републиканците кои се на страната на поранешниот претседател Доналд Трамп во голема мера се спротивставија на помошта.

Според податоците на Associated Press, САД одобриле околу 113 милијарди долари помош за Украина од почетокот на војната. Претседателот Џо Бајден побара од Конгресот дополнителни 24 милијарди долари. Но, дополнителното финансирање беше многу контроверзно и беше исфрлено од најновото финансирање.

Маск саботираше голем украински напад врз руската флота

Да потсетиме, пред нешто помалку од еден месец, Илон Маск призна дека саботирал голем украински напад врз руската флота во Црното Море. Всушност, CNN на почетокот на септември објави дека минатата година Илон Маск тајно им наредил на своите инженери да ја затворат сателитската комуникациска мрежа Starlink на неговата компанија во близина на брегот на Крим за да спречат таен украински напад врз руската флота, се вели во извадок од новата биографија за ексцентричниот милијардер под наслов „Илон Маск“ на Волтер Ајзаксон.

Додека украинските подморнички беспилотни летала со експлозив се приближуваа до руската флота, тие „изгубија контакт“, пишува Ајзаксон, како што пренесува CNN, кој го објави ова како своја ексклузивна.

Одлуката на Маск, која ги натера украинските власти да го молат повторно да ги вклучи сателитите, беше поттикната од акутен страв дека Русија ќе одговори на нападот на Украина на Крим со нуклеарно оружје, страв што беше поттикнат од разговорите на Маск со високи руски претставници. Според Ајзаксон.

Маск: Украина ме замоли да го активирам Starlink, јас не сакав

Маск сега потврди на X дека го саботирал големиот украински напад, но вели дека не го исклучил Starlink, туку одбил да го вклучи. Одговарајќи на објавата на X со наслов „ЕЛОН СПРЕЧИ НУКЛЕАРНА ВОЈНА?“, Маск напиша: „Starlink не беше активиран во дотичните региони. SpaceX не деактивираше ништо“.

Тој продолжи да тврди дека иако не им наредил на инженерите да го исклучат сателитскиот систем, тој ги одбил украинските молби да го вклучи.

„Имаше итно барање од владините власти да се активира Starlink сè до Севастопол. Очигледната намера беше да се потоне поголемиот дел од закотвената руска флота. Ако се согласев на нивното барање, тогаш SpaceX ќе беше експлицитен соучесник во голем чин војна и ескалација на конфликтот“, напиша Маск.

реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Потпишан најголемиот договор во историјата на американскиот спорт

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Путин: Западот никогаш нема да успее да ја ослаби и уништи Русија

Read more

Свет

Путин: Западот никогаш нема да успее да ја ослаби и уништи Русија

Read more

Јужна Америка пред ескалација: Мадуро потпишува закони за анексија на делови од Гвајана

Read more

Топлотен бран ја погоди Австралија: Речиси 15°C над просекот во Сиднеј

Read more

Нацрт-резолуција: Израел мора да ги почитува хуманитарните обврски

Read more
 

Вести

Обдукцискиот наод за Вања сè уште не е изготвен и доставен до обвинителството

Читај повеќе

Путин: Западот никогаш нема да успее да ја ослаби и уништи Русија

Читај повеќе

Левица: Никој не се грижи за бегалците од конфликтот во 2001 година

Читај повеќе

Вучиќ најави изградба на гасна интерконекција кон Македонија

Читај повеќе

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Читај повеќе

Ужас во центарот на Белград: Судир на трамвај и такси

Читај повеќе

Јужна Америка пред ескалација: Мадуро потпишува закони за анексија на делови од Гвајана

Читај повеќе

Полицијата го најде 20-годишникот кој канеше на кафе ученичка во Карбинци, не утврдила елементи на кривично дело

Читај повеќе

Топлотен бран ја погоди Австралија: Речиси 15°C над просекот во Сиднеј

Читај повеќе