Илон Маск се попишмани – сепак нема претплата за синото знакче

Twitter Blue најверојатно „се враќа кон крајот на следната недела“, рече сопственикот на социјалната мрежа, милијардерот Илон Маск во твит објавен доцна вчера.

Во петокот, Twitter ја суспендираше својата нова услуга за претплата од 8 долари со која добива сино знакче како потврда за автентичноста на профилот, бидејќи нејзиното воведување резултираше со голем број лажни профили со потврда за автентичност, како што се „автентичните“ профили на „ Исус Христос“ или Џон Ленон“.

Посакуваното сино знакче претходно беше резервирано за автентичните профили на политичари, новинари и други познати јавни личности.

Опцијата за претплата, отворена за секој кој сака да плати, беше воведена претходно оваа недела за да му помогне на Twitter да ги зголеми приходите, додека Маск се бори да ги задржи огласувачите.

Неколку корисници во петокот известија дека исчезнала новата опција за претплата со сино штиклирање како потврда, додека извор изјавил за Reuters дека таа е повлечена.

„За да се бориме против погрешното претставување, ја додадовме ознаката Official на некои профили“, беше објавено во петокот на профилот за корисничка поддршка на Twitter - кој е означен како „Official“.

URL

Знакчето беше претставено во средата - но Маск го „згасна“ само неколку часа подоцна.

Во својот прв мејл до вработените во компанијата во четвртокот, Маск предупреди дека Twitter нема да може да ја „преживее претстојната економска криза“ доколку не ги зголеми приходите од претплати за да го надомести падот на приходите од рекламирање, изјавија за Reuters три лица кои ја виделе пораката.

Тагови
реклама

Лукот не е здрав за секого: Голем ризик за дури 4 групи луѓе

Read more

Večernji list: Македонската Струга е историско место за хрватскиот фудбал

Read more

Се огласи и Роналдо

Read more

Кои луѓе не смеат да пијат кафе?

Read more

Интернет

Кои се најпребаруваните поими на Google во 2022?

Read more

Колкави ви се шансите да спасите хакиран Facebook профил?

Read more

Маск ги зголеми цените на Starlink за Украинците

Read more

Како Google ќе го смени начинот на кој пребаруваме на интернет?

Read more
 

Гик

ЕУ дебатира како правно да се регулира работата на вештачката интелигенција

Читај повеќе

Како бесплатна игра заработи 9 милијарди долари?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како НАСА планира да ги врати луѓето на Месечината до 2024?

Читај повеќе

Корисниците во Европа ќе може сами да го поправаат својот iPhone

Читај повеќе

Кои се најпребаруваните поими на Google во 2022?

Читај повеќе
  • play_arrow

Конечно пронајдени остатоците од последниот тасмански тигар

Читај повеќе

ЕУ инвестира 43 милијарди евра во производство на европски чипови

Читај повеќе

Кој најмногу верува во вештерки, клетви и уроци?

Читај повеќе

Под супервулканот Јелоустоун има двојно повеќе магма отколку што се мислеше

Читај повеќе