Има само еден „крал на конзолите“

„Војната на конзолите“ не е завршена, но стигнаа бројките за продажбата во 2020 година и Sony PlayStation 5 го презеде водството пред Xbox Series X.

Компанијата за анализа на пазарот GamingSmart во својот извештај објави дека на крајот на декември, скоро две третини од пазарот ѝ припаднаа на конзолата Sony PlayStation. Продадени се 4,48 милиони примероци, во споредба со 2,4 милиони Xbox Series X парчиња.

Во скоро сите 167 анализирани земји, Sony го „победи“ Microsoft.

Кога вака ќе ги погледнеме резултатите, тие исто така можат да нѐ измамат, бидејќи Microsoft всушност го надмина Sony во бројот на конзоли на два многу важни пазари - САД и Кина. Така, процентите во САД се на страната на компанијата Microsoft во сооднос од 50,18% до 49,82%.

Во Кина, Microsoft е нешто поконкретен, тие имаат пазарен удел од 62,27%, наспроти 37,73% на Sony.

реклама

Кои здравствени проблеми ги имаат мажите поради нередовен секс?

Read more

Peugeot го смени „лавчето“ – дали ви се допаѓа?

Read more

Како изгледа животот во Јакутија на -50 степени Целзиусови?

Read more

Прв воздушен напад на САД по наредба на Џо Бајден, 17 загинати

Read more

Гејминг

PlayStation 5 добива нов џојстик

Read more

Call of Duty: Black Ops има изненадување за вистинските фанови

Read more

Дали е ова крајот на популарната GTA?

Read more

Играта „Tony Hawk’s Pro Skater“ пристигнува на Xbox, PS5 и Nintendo Switch

Read more
 

Гик

  • play_arrow
  • filter

Xiaomi ги претстави Redmi K40, K40 Pro и K40 Pro+

Читај повеќе

Blue Origin го одложи првиот лет на ракетата New Glenn

Читај повеќе

Pixel Fold на Google пристигнува годинава

Читај повеќе
  • play_arrow

Што знаеме за дрон-хеликоптерот на Марс?

Читај повеќе

Паметен град? Не благодарам: Граѓаните одбија да бидат „лабораториски глувци“

Читај повеќе

Хакирана лабораторијата на Оксфорд каде се истражува коронавирусот

Читај повеќе

PlayStation 5 добива нов џојстик

Читај повеќе

„Паднаа“ Instagram и Messenger

Читај повеќе
  • play_arrow

Што пишува во декодираната тајна порака на роверот што слета на Марс?

Читај повеќе