Има само една правилна поза за спиење ако сакате да сте здрави

Квалитетниот сон е клучен за здравјето на секое човечко суштество, но еден од факторите што често се занемарува е позата во која спиеме.

Одредени позиции за спиење може да го отежнат дишењето, да го напрегаат грбот, вратот или рамената. Експертот за спиење и киропрактичар д-р Ентони Вуковиќ откри како позата во која спиеме влијае на нашето здравје.

Спиење на стомак

„Кога спиете на стомак, целата компресија е во долниот дел на грбот. Луѓето обично сакаат да ја креваат едната нога и да спијат со кренати раце. Тоа ќе предизвика ротација во долните пршлени на 'рбетот, како и во лумбалниот предел, на што вашето тело ќе се прилагоди и ќе свитка дел од грбот“. Тој објасни дека спиењето во таа положба може да доведе до искривување на 'рбетот.

Не само што вратот е секогаш свртен и рбетот е искривен, туку и зглобовите на колената можат да бидат под притисок бидејќи се насочени надолу во душекот. Може да се обидете да го намалите притисокот на долниот дел на грбот со ставање перница под стомакот.

Спиење на страна

Оние кои спијат на страна сигурно знаат што е вкочанетост и болка во рамото. Д-р Вуковиќ вели дека никогаш не треба да се потпирате на страната на рамото. Во спротивно, можете да направите компресија на брахијалниот плексус - мрежа од нерви во рамото што се поврзуваат со раката и тупаниците - што може да доведе до вкочанетост.

Тој вели дека носот, брадата и градната коска треба да се исправат кога спиете на страна, бидејќи на тој начин вашиот 'рбет е неутрален. Поставувањето перница помеѓу колената ги одржува колковите и 'рбетот подредени и го намалува притисокот врз зглобовите. Се препорачува оние кои сакаат да спијат во фетална положба да се трудат повеќе да ги истегнуваат нозете.

Спиење на грб

Ако спиете на грб, ќе ви биде мило да знаете дека ова се смета за оптимална положба бидејќи тежината е рамномерно распределена. Но, сè уште има некои области во кои би можеле да се подобрите.

Д-р Вуковиќ советува да се стави перница под колената за да се намали притисокот на долниот дел на грбот. Д-р Вуковиќ додаде дека рацете никогаш не треба да ви одат преку глава, туку да ги ставите на стомак или покрај телото.

Тагови
реклама

Заврши најкрвавата битка во Украина, Азовстал во рацете на Русите

Read more

Полска бара демилитаризација и преименување на Калининград, Русите се изнасмеаја

Read more

Необична снимка: Уште еден доказ дека со Путин нешто не е вo ред?

Read more

По разделбата со Лиса Бонет, Џејсон Момоа во врска со 10 години помлада колешка

Read more

Здравје

Помалку познати рани знаци на бременост

Read more

Сурутката ги чисти црниот дроб и цревата, но која е подобра – кравја или козја?

Read more

Дали начинот на кој седите може да ви го продолжи животот?

Read more

Зошто со годините потешко го поднесуваме мамурлакот?

Read more
 

Магазин

Седум прашања што треба да си ги поставувате пред роденденот

Читај повеќе

Помалку познати рани знаци на бременост

Читај повеќе

Љубов предодредена во ѕвездите: Совршената хороскопска двојка

Читај повеќе

Сурутката ги чисти црниот дроб и цревата, но која е подобра – кравја или козја?

Читај повеќе

Дали начинот на кој седите може да ви го продолжи животот?

Читај повеќе

Како да ги намалите сметките за струја?

Читај повеќе

Добро Ми Стои кај Претседателот

Читај повеќе

Зошто со годините потешко го поднесуваме мамурлакот?

Читај повеќе

Како најлесно да го исчистите златниот накит?

Читај повеќе