Имола казнета поради Ф1 болид со прегласен V8 мотор

Ф1
Ф.З.
/ 25.01.2023 / 17:58

Во Формула 1 одамна нема билиди со брутален звук од моторите што беше карактеристично за овој спорт, но легендарната патека „Имола“ доби казна поради еден прегласен V8 мотор.

Станува збор за болидот на Ред Бул Рејсинг со ознака RB9 од 2013 година, кој претходно Германецот Себастијан Фетел го возеше до неговата четврта и последна шампионска титула во кариерата.

Раководството на „Имола“ дозволи користење на овој автомобил во октомври, но сега им стигна казна за „прекумерна бучава“.

„На 12 октомври Ред Бул се појави со болид постар од сегашниот, па границите беа надминати. Болидот на патеката мина само неколку круга, а овој инцидент на Ред Бул бешпе единстев кој направи бучава минатата година. Дотогаш секогаш бевме во границите и покрај бројните активности на патеката“, изјави претставничката на патеката „Имола“, Елана Пенаци.

Она што е интересно е фактот дека „Имола“ со години е во календарот на Формула 1, а никогаш немаше добиено казна.

Иако се работи за симболична казна од 500 евра, сепак потсетува на разликата во гласноста меѓу старите и новите автомобили. Додека автомобилите од хибридната ера се гласни, оние со мотори V8, V10 и V12 се нешто сосема друго, што ги принудува гледачите да користат тампони за уши.

Модерните автомобили се потивки поради неколку причини. Благодарение на нивните турбополначи, моторите обезбедуваат максимална моќност од 11.000 до 12.000 вртежи во минута, додека постарите мотори „вртеа“ и до 20.000 вртежи во минута.

Турбополначот исто така го пригушува звукот, поради што модерните автомобили се потивки од старите со релативно едноставни издувни системи.

На спорниот ден Ред Бул Рејсинг снимаше видео за промотивни цели, а болидот го возеа актуелниот Ф1 шампион Макс Верстапен и поранешниот возач на оваа екипа, Дејвид Култхард.

Remote video URL
Тагови
реклама

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Нов готвачки гаф на Бруклин Бекам - ги расипа лазањите

Read more

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Read more

Камерите ги побија зборовите на Алвес - Шпанците детално го опишаа силувањето

Read more

Ф1

Имола казнета поради Ф1 болид со прегласен V8 мотор

Read more

Камери на кацигите за уште подобро искуство во гледањето Ф1

Read more

Формула 1 го потврди календарот за новата сезона, ќе се одржат 23 трки

Read more

Повеќето Ф1 тимови се противат на доаѓањето на нови учесници во шампионатот

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Ѓоковиќ го декласираше Пол и закажа финале со Циципас

Читај повеќе
  • filter

Леброн и Јанис капитени на Ол-стар, познати првите петорки

Читај повеќе
  • play_arrow

Циципас го победи Хачанов и се пласираше во финалето на Австралија опен

Читај повеќе
  • play_arrow

Бизарна повреда на Дончиќ ја засени победата на Далас

Читај повеќе

Кејн: Сакам да освојам трофеи, но со Тотенхем

Читај повеќе
  • play_arrow

Забавната страна на тренинзите во Манчестер Сити

Читај повеќе
  • play_arrow

Сабаленка против Рибакина во ВТА финалето во Мелбурн

Читај повеќе

Ембиид: Немам одлучено дали ќе играм за Франција или за САД

Читај повеќе
  • play_arrow

Рома со преубаво видео му го честиташе 60-тиот роденден на Мурињо

Читај повеќе