Интерпол: За време на ЕУРО 2020 уапсени 1.400 лица и запленети 6,7 милиони евра

Во глобална операција на Интерпол насочена против илегални обложувања и перење пари за време на одржувањето на ЕУРО 2020 лишени од слобода се 1.400 луѓе и запленети 6,7 милиони евра, соопшти денеска европската криминалистичка полиција со седиште во Лион.

Операцијата под кодно име SOGA (од soccer gambling – спортско обложување) била спроведена во Австрија, Азербејџан, Бахреин, Белгија, Брунеи, Виетнам, Германија, Индија, Ирска, Италија, Камбоџа, Кина, Малдиви, Малезија, Обединето Кралство, Полска, Португалија, Романија, Русија, Сингапур, Унгарија, Филипини, Финска, Франција, Хрватска, Чешка, Швајцарија и Шпанија.

На азискиот и европскиот континент, како што е соопштено, биле спроведени повеќе илјади рации во кои се одземени компјутери и мобилни телефони поврзани со околу 394 милиони евра вложени во обложување.

Само во Хонгконг се уапсени 800 лица и запленети се 2,3 милиони евра, додека во Италија биле извршени рации во 283 обложувалници и наплатени казни во висина од вкупно 1,3 милиони евра поради нелегално обложување.

Ова е осмо издание на операцијата SOGA во која досега се лишени од слобода 19.000 луѓе, запленети 83 милиони евра и затворени повеќе од 4.000 обложувалници ширум светот.

реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Британците панично купуваат гориво, бензинските пумпи останаа без залихи

Read more

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more

Били Ајлиш: Изгубив 100.000 следбеници поради моите големи гради

Read more

Свет

Јајце за Макрон

Read more

Кина сака да го намали бројот на абортуси од „немедицински причини“

Read more

Пандемијата го намали очекуваниот животен век најмногу од Втората светска војна наваму

Read more

Турција издаде предупредување за цунами по земјотресот на Крит

Read more
 

Вести

  • play_arrow

Јајце за Макрон

Читај повеќе

Борис Трајковски, Киро Глигоров и Никола Кљусев најпопуларни политичари во изминатите три децении

Читај повеќе

Кина сака да го намали бројот на абортуси од „немедицински причини“

Читај повеќе

Доларот ослабна, цените на нафтата пораснаа

Читај повеќе

Пандемијата го намали очекуваниот животен век најмногу од Втората светска војна наваму

Читај повеќе

Дневен ковид-биланс: 112 новозаразени и 12 починати

Читај повеќе

Македонки уапсени во Србија заради лажирање на вакцинација

Читај повеќе

Бесплатен јавен превоз за скопјани е едно од решенијата за модерен главен град на Данела Арсовска

Читај повеќе

Становите од поранешна ЈНА ќе може да се откупуваат, барањата се поднесуваат до 15 јануари

Читај повеќе