Ирец учи хрватски за да се разбере со песот

Еден корисник на TikTok неодамна сподели видео на својот профил во кое наведува дека учи хрватски за да може неговото куче да го разбере.

Во урнебесното видео објавено на неговиот профил, корисникот на TikTok по име Нејл Кинг објави видео од своето куче на кое покажува како кучето не разбира англиски, па тој се обидува да научи хрватски за да се разберат.

„Учам хрватски, затоа што тоа е јазикот што го зборува моето куче“, е описот на видеото на кое се гледа неговата миленичка – пудлицата Мика. Кога на англиски го повикува кучето, но тоа не одговара.

„Mika, tu dođi. Sjedi dolјe. Bravo Mikica. Mika, daj šapu. Mika leži dolјe“, се некои од наредбите кои Ирецот ги кажува на хрватски, иако некои не со многу точен изговор, но сепак за пофалба со оглед на несличноста ниту со неговиот ирски, ниту пак со англискиот јазик.

Инаку, станува збор за Ирец кој веќе некое време живее во Хрватска, поточно во Далмација и често објавува животни ситуации кои ги доживува во Хрватска, како и разни места кои го воодушевиле.

@nale_king #croatia🇭🇷 #ireland🇮🇪 #irishincroatia #irishindalmatia #fyp #dog #dogoftiktok ♬ original sound - Nale King

Следбениците, меѓу кои и многу Хрвати кои неодамна го открија овој профил, го пофалија сопственикот за неговото познавање и изговор на хрватскиот јазик, а дел од заслугите му припаднаа на кучето Мика бидејќи го учи на нови работи во животот.

Тагови
реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Шефот на Вагнер му пиша на Шојгу: Ве предупредувам дека Украина подготвува жесток напад

Read more

Кои хороскопски знаци ги очекува невидена среќа и пари во април?

Read more

Чек дис аут

Како звучеле јазиците на Викинзите, Ацтеките, Египќаните, Римјаните...?

Read more

Инфлуенсерски сон: Дизајнерски чизми со Телетабиси чинат 2.500 долари

Read more

Австралиец го собори светскиот рекорд - сурфаше повеќе од 30 часа

Read more

Дали е добро да слушате музика додека работите?

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Како звучеле јазиците на Викинзите, Ацтеките, Египќаните, Римјаните...?

Читај повеќе

Бонтон vs обичаи: Дали на гости треба да се соблекуваат чевлите?

Читај повеќе

Што да јадете за здрав црн дроб?

Читај повеќе

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Читај повеќе

Шест причини зошто леблебијата е една од најздравите намирници

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци ги очекува невидена среќа и пари во април?

Читај повеќе

Како да направите домашна пица како вистински мајстор?

Читај повеќе

Инфлуенсерски сон: Дизајнерски чизми со Телетабиси чинат 2.500 долари

Читај повеќе

Лекари откриваат седум необични симптоми на рак

Читај повеќе