Истражување: Колку секс е доволно?

Истражување објавено од Универзитетот во Торонто откри дека постои врска меѓу сексот и чувството на среќа.

Кога сте опкружени секојдневно со стрес, сосема е нормално да не ви е дојдено до секс. Но, ако сакате да го унапредите вашиот сексуален живот, нема ништо лошо во тоа. Всушност, постои веројатност доколку имате повеќе секс во врската или во бракот, да бидете посреќни и позадоволни во неа.

„Изгледа дека секс еднаш во неделата е доволно за одржување на врската и зголемување на среќата во неа. Но, ако сакате повеќе секс, за тоа треба да разговарате со партнерот“, вели сексологот Џес О’ Рајли.

Податоците од истражувањето покажуваат дека луѓето на возраст од 29 години имале секс околу 112 пати годишно, што е од прилика два пати неделно. Паровите од 30 до 39 години признале дека имаат секс 86 пати годишно. Луѓето постари од 45 години секс имаат еднаш неделно.

„Некои луѓе имаат среќни врски и немаат секс. Постојат луѓе кои имаат помала желба и тоа е сосем нормално“, вели О’ Рајли.

Важно е да се знае дека сексот ја ублажува напнатоста во врските. Колку почесто имате секс и сте поотворени еден кон друг, толку е поголема веројатноста дека полесно ќе комуницирате со партнерот за вашите сексуални фантазии и желби.

Но, тоа што немате секс секоја вечер не значи дека не сте среќни.

„Не чекајте вашите расположенија да се совпаднат, едноставно прашајте го партнерот што сака“, советува О’ Рајли.

Тагови
реклама

Голема експлозија и во Русија

Read more
Полициски командир на ГП „Деве Баир“ ја злоупотребил службената положба

Полициски командир на ГП „Деве Баир“ ја злоупотребил службената положба

Read more
Роман Абрамович во Дубровник наточи гориво во вредност од еден милион евра

Роман Абрамович во Дубровник наточи гориво во вредност од еден милион евра

Read more
Мајката на Роналдо: Син ми е жртва на мафијата

Мајката на Роналдо: Син ми е жртва на мафијата

Read more

Љубов и секс

Колку калории се трошат за време на сексот?

Read more

Пет најчести лаги кои жените ги кажуваат за сексот

Read more

Пет грешки во сексот поради кои изгледате како почетник

Read more

Како мастурбацијата влијае на здравјето?

Read more

Магазин

  • play_arrow

Најскапата маска против COVID-19 е од злато и дијаманти

Читај повеќе

Колку калории се трошат за време на сексот?

Читај повеќе

Арнолд Шварценегер стана дедо

Читај повеќе
  • play_arrow

Мајк Тајсон три рунди се бореше со ајкули и победи со „нокаут“

Читај повеќе

Зошто некои луѓе минуваат со полесни симптоми, а други се борат за живот?

Читај повеќе

Пет најчести лаги кои жените ги кажуваат за сексот

Читај повеќе
  • play_arrow

Бил Гејтс: Пандемијата за богатиот свет ќе заврши до 2021, за другите подоцна

Читај повеќе
  • play_arrow

Здраво и вкусно: Осум рецепти за врап со туна и пилешко

Читај повеќе
  • filter

Највисокиот монтажен облакодер во светот се гради во Сингапур

Читај повеќе