Истражување: Колку секс е доволно?

Истражување објавено од Универзитетот во Торонто откри дека постои врска меѓу сексот и чувството на среќа.

Кога сте опкружени секојдневно со стрес, сосема е нормално да не ви е дојдено до секс. Но, ако сакате да го унапредите вашиот сексуален живот, нема ништо лошо во тоа. Всушност, постои веројатност доколку имате повеќе секс во врската или во бракот, да бидете посреќни и позадоволни во неа.

„Изгледа дека секс еднаш во неделата е доволно за одржување на врската и зголемување на среќата во неа. Но, ако сакате повеќе секс, за тоа треба да разговарате со партнерот“, вели сексологот Џес О’ Рајли.

Податоците од истражувањето покажуваат дека луѓето на возраст од 29 години имале секс околу 112 пати годишно, што е од прилика два пати неделно. Паровите од 30 до 39 години признале дека имаат секс 86 пати годишно. Луѓето постари од 45 години секс имаат еднаш неделно.

„Некои луѓе имаат среќни врски и немаат секс. Постојат луѓе кои имаат помала желба и тоа е сосем нормално“, вели О’ Рајли.

Важно е да се знае дека сексот ја ублажува напнатоста во врските. Колку почесто имате секс и сте поотворени еден кон друг, толку е поголема веројатноста дека полесно ќе комуницирате со партнерот за вашите сексуални фантазии и желби.

Но, тоа што немате секс секоја вечер не значи дека не сте среќни.

„Не чекајте вашите расположенија да се совпаднат, едноставно прашајте го партнерот што сака“, советува О’ Рајли.

Тагови
реклама

Кој го вооружува Хамас?

Read more

Што може израелскиот антиракетен систем „Железна купола“?

Read more

Контроверзниот еротски филм „365 Days “ сепак ќе добие уште две продолженија

Read more

Како ќе изгледа фабриката за вакцини во Србија?

Read more

Љубов и секс

Ненаситни за секс: Хороскопски знаци со најсилно либидо

Read more

Што е „развод во сон“ и дали треба да се одлучите на ваков чекор?

Read more

Пет корисни совети како да ја вратите страста во врската

Read more

Зошто женетите мажи сакаат да флертуваат?

Read more
 

Магазин

  • filter

Дизајн „боли глава“

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто е добро да одгледувате растенија во вашиот дом?

Читај повеќе

Белоглавиот мршојадец Сунчица се врати на Балканот

Читај повеќе

Австрија не признава руска и кинеска вакцина за во „зелениот пасош“

Читај повеќе
  • play_arrow

Какви промени да очекувате ако трчате редовно цел месец?

Читај повеќе
  • play_arrow

За меки стапала - домашен спа педикир со две состојки

Читај повеќе
  • play_arrow

Принц Хари: Стисни заби и заврши си ги должностите? Не го сакав тоа

Читај повеќе

Ненаситни за секс: Хороскопски знаци со најсилно либидо

Читај повеќе
  • play_arrow

Лосос на три начини

Читај повеќе