КВАЛИФИКАЦИИ ЗА УЕФА ЕУРО 2024 ГЕРМАНИЈА

Избори пласман на ЕУРО, па си поднесе оставка

Јарослав Шилхавиј ја однесе Чешка на ЕУРО 2024 и веднаш си поднесе оставка на функцијата.

Чесите во последното коло извадија „виза“ за Германија со убедливата со 3:0 победа над Молдавија, директниот конкурент за пласман.

Давид Доудера во 14. минута, Томаш Хориј во 72. и Томаш Соучек во 90-тата погодија за Чесите за големо славје во Олмоуц и второ место во групата зад Албанија (двете репрезентации имаат по 15 бодови, но Албанија е подобра во меѓусебните дуели).

Чесите останаа без селекторот кој ден пред решавачкиот натпревар исфрли од тимот тројца фудбалери поради нарушување на дисциплината: Владимир Цоуфал, Јакуб Брабец и Јан Кухта, кои во саботата вечерта се забавувале во ноќен клуб.

„Притисокот беше огромен, понекогаш не го разбирав. Иако сме среќни, пред натпреварот јас и моите помошници решивме да не продолжиме да работиме во репрезентацијата. За ова го информирав претседателот на Асоцијацијата, Петр Фоусек. Притисокот беше огромен, тоа влијаеше на нашата одлука“, изјави Шилхавиј по пласманот на ЕУРО.

Шилхавиј е на чело на Чешка од 2018 година, а често беше критикуван поради неговиот стил на игра.

На жрепката за ЕУРО 2024, Чесите ќе бидат во третиот барабан заедно со Шкотска, Словенија, Словачка и веројатно со Швајцарија.

Тагови
реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

10 добри навики на паровите кои остануваат заедно засекогаш

Read more

Фудбал

Заврши есенскиот дел во 1.МФЛ, мешаница на врвот и на дното

Read more

Македонија ЃП бара оставки во Судиската организација

Read more

Ајнтрахт го декласира Баерн – пукна петарда во мрежата на Нојер

Read more

Што се случува во Евертон?

Read more
 

Спорт

Заврши есенскиот дел во 1.МФЛ, мешаница на врвот и на дното

Читај повеќе

Потпишан најголемиот договор во историјата на американскиот спорт

Читај повеќе
  • play_arrow

Лејкерс го освоија НБА купот – МВП трофејот за Леброн Џејмс

Читај повеќе
  • play_arrow

Македонија ЃП бара оставки во Судиската организација

Читај повеќе
  • play_arrow

Ајнтрахт го декласира Баерн – пукна петарда во мрежата на Нојер

Читај повеќе
  • play_arrow

Што се случува во Евертон?

Читај повеќе

Анчелоти: Не ми требаат пари, не би заминал во Саудиска Арабија за 500 милиони евра

Читај повеќе
  • play_arrow

Fun with Flags со Фримпонг од Леверкузен

Читај повеќе
  • play_arrow

Како се менува рамнотежата на моќ во светскиот фудбал?

Читај повеќе