Изненадување на стартот на завршниот Мастерс: Зверев го победи Алкараз по пресврт

Германскиот тенисер Александар Зверев го победи шпанскиот тенисер Карлос Алкараз со 2:1 во сетови во првото коло од групата Б на завршниот Мастерс во Торино.

Шпанецот го доби првиот сет по тај брејкот, беше 7:3 во 13. гем за вториот играч на светот, по што следеше одличен пресврт на Германецот.

Зверев возврати во вториот сет решавајќи го во своја полза со резултат 6:3, по што продолжи третиот сет.

Таму Германецот направи брејк веќе во петтиот гем и го задржа до крајот и ја оствари првата победа на стартот на Мастерсот.

Во второто коло Зверев ќе ги одмери силите со Даниил Медведев, додека Алкараз ќе игра против Рубљев.

Карлос Алкараз (Шпанија) (2) - Александар Зверев (Германија) (6) 1:2 (7:6 (3), 3:6, 4:6)

реклама

Експертите предупредуваат: Летниот одмор на Медитеранот може да стане опасен по здравјето

Read more

Доаѓа невреме: Пороен дожд и грмежи, силен ветер и град попладнево ќе ја зафатат Македонија

Read more

Неделен хороскоп од 22 до 28 јули: Што го чека вашиот знак?

Read more

Од полноќ нови цени на горивата

Read more

Тенис

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Алкарас му се качи на глава на Ноле: Навивачите бесни поради карикатурата

Read more

Алкарас го победи Ѓоковиќ и го освои Вимблдон

Read more

Судир на титаните на Вимблдон: Алкарас против Ѓоковиќ во реприза на ланското финале

Read more
 

Спорт

На повидок револуција во кошарката: Ќе се тестира шут за 4 поени

Читај повеќе
  • play_arrow

Досуден еден од најбизарните пенали: Со втора топка спаси гол

Читај повеќе

ФФМ: Само на капитените на тимовите ќе им биде дозволено да комуницираат со судиите

Читај повеќе
  • play_arrow

Песната на Енцо против Французите стана хит за навивачите на Ривер Плејт

Читај повеќе

Како Барса планира да заштеди 26 милиони евра на Левандовски?

Читај повеќе
  • play_arrow

Погачар трет пат во кариерата победи на Тур де Франс

Читај повеќе

Крос за ситуацијата од последниот меч во кариерата: Се воздржував до денес

Читај повеќе
  • play_arrow

Еврогол на Бабунски на дебито за Данди Јунајтед

Читај повеќе

Capology ги објави платите на сите играчи во Премиер лигата

Читај повеќе