Алкарас нема да ја брани титулата во Барселона

Шпанскиот тенисер Карлос Алкарас го откажа настапот на турнирот во Барселона.

Момчето од Мурсија минатата недела не играше во Монте Карло поради повреда на мускулот на десната рака.

На последниот тренинг пред заминувањето во Барселона, беше јасно дека состојбата на Алкарас не е добра.

Според информациите од Шпанија, тој едвај можел да го удри топчето и по долги разговори со својот лекарски тим реши да го откаже настапот.

Наместо Алкарас, еден од среќните губитници ќе биде во главниот жреб во Барселона.

Алкарас требаше да биде слободен на стартот на ова натпреварување од серијата 500, за во второто коло да го чека подобриот од дуелот Лука Ван Аше - Чан Чичен.

Шпанецот моментално е трет на АТП листата, а следен турнир би требало да му биде мастерсот во Мадрид.

Инаку, Алкарас претходните две години го освојуваше турнирот во Барселона. Бидејќи годинава нема да настапи ќе остане без 500 поени.

реклама

Вучиќ: Вечерва ставив крај на кариерата

Read more

Како правилно се чисти чергичето пред врата?

Read more

Лекар советува каков чај да пиете за намалување на крвниот притисок

Read more

Земјотрес рано утринава ја погоди Грција

Read more

Тенис

Informer: Ѓоковиќ тајно примен на Ургентен во Белград

Read more

Невролог ја анализира бизарната повреда на Ѓоковиќ: Колку ќе му се одрази на играта?

Read more

Ѓоковиќ би можел да се збогува со тенисот по Олимпијадата

Read more

Ѓоковиќ го боли ударот од шишето: По дебаклот во Рим најави дополнителни прегледи

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Легендарниот Гути ѝ се отвори на Дилета Леота

Читај повеќе

Јувентус има нов тренер, двојно поевтин од Алегри

Читај повеќе

Спалети го објави списокот на Италија за ЕУРО

Читај повеќе

Швајцарија ја доби вајл-картата за ракометниот Мундијал 2025

Читај повеќе
  • filter

Возачи што најдолго чекаа на својата прва победа во Ф1

Читај повеќе

25 фудбалери повикани во младата репрезентација за јунските контролки

Читај повеќе
  • play_arrow

Клоп го разнежни подарок од навивач на Ливерпул, ќе го чува на посебно место

Читај повеќе

Протекоа пораки во кои Чеферин го навредува Перес: Тој е идиот и расист

Читај повеќе

Семејството Шумахер доби оштета за лажното интервју

Читај повеќе