Ѓоковиќ одби да одговори на новинарско прашање, тајната на успехот ја чува 15 години

Новак Ѓоковиќ застана пред новинарите пред новиот меч на Мастерс турнирот во Монте Карло каде денеска игра против Алекс Де Минаур, а на едно прашање одби да одговори.

Новинарка го праша Ѓоковиќ како и на 36-годишна возраст сè уште е на врвно ниво и го замоли да го сподели својот рецепт.

„Новак, имаш 36 години, може ли да ни кажеш за твојот план за тренинзи, опоравување и исхрана?“, беше прашањето на новинарка на прес-конференцијата, но Србинот реши да не одговори.

„Не можам да зборувам премногу за тоа бидејќи сакам да задржам нешто за себе“, смирено изјави Ѓоковиќ, кој оваа недела го собори рекордот на Роџер Федерер со тоа што стана најстариот тенисер што некогаш се најде на првото место на АТП листата.

„Ќе има различни начини на споделување во блиска иднина, но сè што можам да кажам е дека посветив повеќе од 15 години за да ги средам моето тело и ум. И се исплатеше, на 37 години сум број еден во светот и играм на највисоко ниво“, гордо изјави Ѓоковиќ.

„Тоа е добивката од она што многу го вложив во себе и моето тело, како и во мојот тим. Мило ми е што ја сфатив важноста на тоа на почетокот на мојата кариера. Отсекогаш сум имал долгорочен план да играм што е можно подолго за да ѝ дадам поголема шанса на мојата кариера да освојам што повеќе титули. Практично, по 30 години имам подобра кариера отколку порано“, заклучи Ѓоковиќ.

реклама

Вучиќ: Вечерва ставив крај на кариерата

Read more

Како правилно се чисти чергичето пред врата?

Read more

Лекар советува каков чај да пиете за намалување на крвниот притисок

Read more

Земјотрес рано утринава ја погоди Грција

Read more

Тенис

Informer: Ѓоковиќ тајно примен на Ургентен во Белград

Read more

Невролог ја анализира бизарната повреда на Ѓоковиќ: Колку ќе му се одрази на играта?

Read more

Ѓоковиќ би можел да се збогува со тенисот по Олимпијадата

Read more

Ѓоковиќ го боли ударот од шишето: По дебаклот во Рим најави дополнителни прегледи

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Легендарниот Гути ѝ се отвори на Дилета Леота

Читај повеќе

Јувентус има нов тренер, двојно поевтин од Алегри

Читај повеќе

Спалети го објави списокот на Италија за ЕУРО

Читај повеќе

Швајцарија ја доби вајл-картата за ракометниот Мундијал 2025

Читај повеќе
  • filter

Возачи што најдолго чекаа на својата прва победа во Ф1

Читај повеќе

25 фудбалери повикани во младата репрезентација за јунските контролки

Читај повеќе
  • play_arrow

Клоп го разнежни подарок од навивач на Ливерпул, ќе го чува на посебно место

Читај повеќе

Протекоа пораки во кои Чеферин го навредува Перес: Тој е идиот и расист

Читај повеќе

Семејството Шумахер доби оштета за лажното интервју

Читај повеќе