Jaguar J-Pace ќе биде ривал на Model X на Tesla

Jaguar планира да произведе нов, потполно електричен SUV коj ќе биде ривал на Tesla Model X.

Jaguar е во завршната фаза на развојот на новиот електричен SUV кој ќе го носи називот Ј-Pace.

Официјалните детали за моделот J-Pace сè уште се тајна, но овој електричен SUV ќе биде базиран на истата МLA платформа која ќе ја користи следната генерација на Jaguar XJ и Range Rover.

Tesla Model X
Tesla Model X

Оваа платформа е компатибилна со бензин, дизел, plug-in хибриден и потполно електричен погон, но J-Pace ќе биде потполно електричен модел.

Auto Express објави рендер кој наговестува како би можело да изгледа овој модел, а се очекува да ги преземе карактеристиките од дизајнот од помалиот модел I-Pace. 

Тагови
реклама

Авто новости

Topolino е најмалиот електричен автомобил на FIAT

Read more

Citroën го претстави хибридниот C5 Aircross

Read more

Светски рекорд: Електричен автомобил помина 2000 километри без застанување

Read more

Пресметката е јасна: Еуро 7 ги поскапува автомобилите за 2.000 евра

Read more
 

Автомобили

Topolino е најмалиот електричен автомобил на FIAT

Читај повеќе
  • filter

Citroën го претстави хибридниот C5 Aircross

Читај повеќе
  • play_arrow

Светски рекорд: Електричен автомобил помина 2000 километри без застанување

Читај повеќе

Пресметката е јасна: Еуро 7 ги поскапува автомобилите за 2.000 евра

Читај повеќе

Што означуваат зелените ленти што се појавија на патиштата во Словенија?

Читај повеќе

Tesla Model Y е најпродаван автомобил во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто Белгија воведува зелено трепкачко светло на возилата?

Читај повеќе

Загадувањето од гумите е голем проблем - која е алтернативата?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Aston Martin го претставува DB12 – разочарување на повеќе полиња

Читај повеќе