Jaguar J-Pace ќе биде ривал на Model X на Tesla

Jaguar планира да произведе нов, потполно електричен SUV коj ќе биде ривал на Tesla Model X.

Jaguar е во завршната фаза на развојот на новиот електричен SUV кој ќе го носи називот Ј-Pace.

Официјалните детали за моделот J-Pace сè уште се тајна, но овој електричен SUV ќе биде базиран на истата МLA платформа која ќе ја користи следната генерација на Jaguar XJ и Range Rover.

Tesla Model X
Tesla Model X

Оваа платформа е компатибилна со бензин, дизел, plug-in хибриден и потполно електричен погон, но J-Pace ќе биде потполно електричен модел.

Auto Express објави рендер кој наговестува како би можело да изгледа овој модел, а се очекува да ги преземе карактеристиките од дизајнот од помалиот модел I-Pace. 

Тагови
реклама

Дали кондомот влијае на времетраењето на односот?

Read more

Корисни домаќински трикови со кондоми

Read more

Трик за лесно ослободување од досадните семки од пиперките

Read more

Сарма ќофтиња за мрзливи во кујна

Read more

Авто новости

Новиот MINI Cooper пристигнува и во попрактично каросериско издание

Read more

Новиот кампер VW California е достапен само во Германија, другите ќе почекаат до крајот на летото

Read more

BMW ја претстави новата Серија 1, верзијата M135 останува на врвот на понудата

Read more

Грешка при полнење гориво што може сериозно да го оштети вашиот автомобил

Read more
 

Автомобили

Новиот MINI Cooper пристигнува и во попрактично каросериско издание

Читај повеќе
  • filter

Новиот кампер VW California е достапен само во Германија, другите ќе почекаат до крајот на летото

Читај повеќе
  • filter

BMW ја претстави новата Серија 1, верзијата M135 останува на врвот на понудата

Читај повеќе

Грешка при полнење гориво што може сериозно да го оштети вашиот автомобил

Читај повеќе
  • play_arrow

Ако видите паричка на вратата од автомобилот, веднаш повикајте полиција

Читај повеќе

Toyota Celica се враќа со 2.0-литарски турбо мотор и погон на 4 тркала

Читај повеќе

Која е функцијата на сивите кутии што се појавија на семафорите во Германија?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

10 интересни, но сосема непотребни факти за автомобилите

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Нова ера за Porsche: 911 стана хибрид

Читај повеќе