НБА 2022/2023

Јокиќ го надмина Дончиќ во 30/10/5, Словенецот испиша историја за Мавс

Никола Јокиќ го предводеше Денвер до победата над Вашингтон (118:104), додека Лука Дончиќ направи неверојатен подвиг во поразот на Далас од Голден Стејт (127:125).

Јокиќ го предводеше Денвер Нагетс со 31 поен, 12 скока и 7 асистенции, со што го собори Лука Дончиќ, кој досега ја водеше лигата по натпревари со учинок од 30/10/5 во најважните категории.

Remote video URL

Дончиќ, сѐ уште незалечен, постигна 30 поени во репризата од ланското финале на Западот. Тој не само што беше најдобар стрелец на натпреварот против актуелниот шампион во НБА, туку тоа беше негов 41 натпревар сезонава со најмалку 30 поени, што го прави првиот играч во историјата на Мавс што го направил тоа.

Имаше дури 17 асистенции, а додаде и 7 скока. Стеф Кари го предводеше Голден Стејт Вориорс до победата со 20 поени и 13 асистенции. Џонатан Куминга беше најдобар стрелец кај Вориорс со 22 поена и шут 9/11.

Remote video URL

Резултати:

Вашингтон Визардс - Денвер Нагетс 104:118
Мајами Хит - Њујорк Никс 127:120
Торонто Репторс - Индијана Пејсерс 114:118
Далас Маверикс - Голден Стејт Вориорс 125:127
Чикаго Булс - Филаделфија 76ерс 91:116
Мемфис Гризлис - Хјустон Рокитс 130:125
Милвоки Бакс - Сан Антонио Спарс 130:94
Минесота Тимбервулвс - Атланта Хокс 125:124
Јута Џез - Портланд Треил Блејзерс 115:127
Лос Анџелес Лејкерс - Феникс Санс 122:111

Табела:

реклама

TikTok трик за гламурозна фризура без фенирање

Read more

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Read more

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Read more

Се враќа евтината дневна тарифа на струјата

Read more

Кошарка

Скоти Пипен: Мајкл Џордан беше ужасен играч

Read more

Везенков оди во НБА, ќе го засили Сакраменто

Read more

Бостон го победи Мајами и се доближи до пресврт досега невиден во историјата на НБА

Read more

Тејтум не дозволи елиминација: Бостон го победи Мајами и намали на 3-1

Read more
 

Спорт

Го нема Лева - нема голови: Никој не постигна ни 20 гола во Бундеслигата

Читај повеќе
  • play_arrow

7 најлоши фудбалски позајмици на сите времиња

Читај повеќе

Голманот на ПСЖ приклучен на апарати откако падна од коњ

Читај повеќе

Додека ПСЖ славеше титула, Нејмар играше покер  - пријавил дека е повреден

Читај повеќе
  • play_arrow

Жиру за победа на Милан во Торино и пласман во ЛШ

Читај повеќе

Пред Роналдо беше лидер: Ал Наср остана без титула

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто луѓето го мразат Новак Ѓоковиќ?

Читај повеќе

Џака преку социјалните мрежи се збогуваше со фановите на Арсенал

Читај повеќе
  • play_arrow

Мбапе ѝ го раскрвари носот на девојка на трибините

Читај повеќе