Јован Стојоски единствен македонски атлетичар на претстојното ЕП во сала

Полскиот град Торуњ од 5 до 7 март ќе биде домаќин на сениорското Европското првенство во сала на кое македонската атлетика ќе има еден натпреварувач во Јован Стојоски.

Македонскиот атлетичар пристигна во Торуњ и се подготвува за својот настап во квалификациите во трката на 400 метри, што е на програмата в петок.

„Учеството на нашиот атлетичар на ова големо првенство ќе има директно влијание во ранкинг-листата на Светската атлетска федерација, според која ќе се распределуваат и слободните места за Летните олимписки игри во Токио, соопшти денеска Атлетската федерација на Македонија (АФМ).

Освојувачот на златниот медал на 3.000 метри на неодамнешното Балканското првенство во Истанбул, Дарио Ивановски, беше принуден да го откаже настапот на Европското првенство во Полска поради позитивен тест на коронавирусот.

Градот Торуњ е познат како родното место на познатиот научник Никола Коперник.

Тагови
реклама

Hejt SLOVEni, još ste živi? - видеото кое ја запали екс-ју

Read more

Постигнат договор за државјанствата, неизвесна работата на Собранието

Read more

Пентагон: Снимките на НЛО од 2019 година се автентични

Read more

Кој од „Friends“ заработил најмногу?

Read more

Останати спортови

Полска ќе ги вакцинира олимпијците за ЛОИ и фудбалерите за ЕУРО

Read more

Норвешкиот скокач Танде пуштен на домашно лекување

Read more

Бруталниот Сенегалец за две минути го совлада противникот во ММА борба

Read more

Убиен поранешниот MMA борач Тајлер Ист

Read more
 

Спорт

Манџукиќ се откажа од мартовската плата бидејќи не играл

Читај повеќе

Ренова го совлада Силекс во воведниот натпревар од 28. коло

Читај повеќе

Јуве без Роналдо против Аталанта

Читај повеќе

Мурињо: Не ми е гајле што рекол Погба

Читај повеќе

Гоце Седлоски нов тренер на Шкупи

Читај повеќе

Пике и Фати во составот на Барселона за финалето на шпанскиот куп

Читај повеќе
  • play_arrow

Солскјер со нетрпение ги очекува натпреварите со Рома

Читај повеќе

Еванс: Еден ден ќе им раскажувам на моите внуци за победата над Ѓоковиќ

Читај повеќе
  • play_arrow

Како би изгледал трејлер за Македонија на ЕУРО

Читај повеќе