ПРЕМИЕР ЛИГА 2021/22

Јунајтед го назначи Рангник за привремен тренер

Манчестер Јунајтед соопшти дека германскиот стратег Ралф Рангник ќе го води тимот до крајот на оваа сезона.

Крај на сите шпекулации околу новиот тренер на Манчестер Јунајтед, барем до јуни. Германецот и англискиот клуб постигнаа договор тој да го води тимот како привремено решение, но потоа да остане уште две години во клубот како консултант.

„Ралф е еден од најценетите тренери и иноватори во европскиот фудбал. Тој беше наш кандидат број еден за улогата на привремен тренер, со оглед на неговото непроценливо лидерство и технички квалитети тој ќе ни донесе речиси четиридецениско искуство во менаџирањето и тренирањето. Сите во клубот едвај чекаат да работат со него за време на сезонава, а потоа и во наредните две години во улога на консултант“, рече клупскиот директор Џон Мартоу.

URL

Германскиот стратег не го криеше задоволството што првпат ќе води екипа надвор од својата татковина и тоа во великан како клубот од „Олд Трафорд“.

„Возбуден сум што доаѓам во Манчестер Јунајтед и се фокусирам сезонава да ја направам успешна. Тимот изобилува со талент и има одличен баланс на младост и искуство. Сите мои напори за наредните шест месеци ќе бидат на тоа да им помогнам на овие играчи да го достигнат својот потенцијал, како индивидуално, така и како тим, што е и најважно“, изјави Рангник.

Мајкл Карик, кој ја имаше улогата на вршител на должноста ќе остане на клупата на Јунајтед додека работната виза на Рангник се финализира.

„Клубот сака да му се заблагодари на московски Локомотив за нивната соработна во процесот на доаѓањето на Ралф во Манчестер Јунајтед“, нагласи клубот со оглед на тоа што Германецот од почетокот на летото беше кај Локомотив во улога на менаџер за спорт и развој.

За 63-годишниот Рангник ова е прв тренерски предизвик надвор од својата татковина каде има водено клубови како Лајпциг, Шалке 04, Хофенхајм, Ханофер, Штутгарт, Улм, Ројтлинген и други помали.

реклама

Секс во бременост: Дали е безбеден за бебето и кои пози и се најудобни на жената?

Read more

Ситуации и места каде што е најлесно да се заразите со омикрон

Read more

Зеленчук што дебелее: Ако сте на диета, внимателно колку го јадете

Read more

IQ мапа: Кој е поглуп, а кој попаметен од Македонците во Европа?

Read more

Фудбал

Билетите за СП 2022 за Катарците ќе чинат 11 долари, за странците најевтините 70 долари

Read more

Судијата заплака по вчерашниот скандал со Милан, Ибра се покажа како џентлмен

Read more

Милевски за Жоржињо, Ристовски за Левандовски

Read more

Како гласаа Роналдо, Меси и Левандовски во изборот на ФИФА?

Read more
 

Спорт

Билетите за СП 2022 за Катарците ќе чинат 11 долари, за странците најевтините 70 долари

Читај повеќе

Надал: Играм голф, не сум голем љубител на фитнес

Читај повеќе

Судијата заплака по вчерашниот скандал со Милан, Ибра се покажа како џентлмен

Читај повеќе

Милевски за Жоржињо, Ристовски за Левандовски

Читај повеќе

Нордијците Јада и Цветановска ќе нѐ претставуваат на ЗОИ во Кина

Читај повеќе

Како гласаа Роналдо, Меси и Левандовски во изборот на ФИФА?

Читај повеќе

Кои се најцрните сценарија за Новак Ѓоковиќ?

Читај повеќе

Медведев го смета Надал за фаворит на Австралија Опен

Читај повеќе
  • play_arrow

Пиоли: Судијата ни се извини

Читај повеќе