Jutarnji list: Во силниот земјотрес загина дете во Петриња

Дете загина во силниот земјотрес кој денеска ја погоди Хрватска, пренесе Jutarnji list. Весникот наведува дека мајката, чие дете загина во Петриња откако, најверојатно, врз него паднала греда, е во шок и во моментов ѝ се укажува медицинска помош.

Првите извештаи покажуваат дека има повредени и дека материјалната штета е голема.

Првите слики од Петриња се драматични, има голем број урнатини по денешниот земјотрес.

Во центарот на Петриња, кој денеска го погоди силен земјотрес, се урнаа речиси сите куќи, пренесува Jutarnji list.

Во својата прва изјава по уште еден силен земјотрес со јачина од околу 6,3 степени, што го погоди Петриња околу 12:20 часот, градоначалникот Даринко Думбовиќ рече дека половина град е уништен и побара итна помош да биде испратена до Петриња.

Во најтешко погодениот град пристигнуваат и 300 припадници на Хрватската војска. Локалните власти бараат граѓаните да ги користат своите лични возила само во итни случаи.

„Извлекуваме луѓе од автомобили, не знаеме бидејќи имаме загинати и повредени, слушнав и дека се урна градинката, но за среќа немаше деца во градинката, додека други деца се спасени од другата градинка“.

Владее општа паника, луѓето бараат свои под урнатините, додаде тој, повикувајќи секој што може да помогне на Петриња, особено професионалните пожарникари и армијата.

Премиерот Андреј Пленковиќ најави дека веднаш заминува во Петриња, кое е најсилно погодено.

Земјотресот, бил со интензитет од 6,3 степени по Рихтеровата скала со епицентар во близина на Петриња, 45 км југозападно од Загреб.

Жителите на Загреб исплашени и вознемирени излегоа од своите домови на улица. Во голем дел од градот нема струја.

Подоцна беа регистирани уште два големи потреси од околу четири степени по Рихтер. Тоа е втор силен земјотрес што го погоди Загреб во оваа година, првиот се случи на 22 март.

реклама

Гејтс: Се ближи крајот на пандемијата

Read more

Најдобрите љубовни комбинации во хороскопот

Read more

Убавица на денот: Ноам Алон

Read more

Заев: Груевски да си дојде дома, оттука да коментира ако има што да каже

Read more

Регион

Од 1 мај влез во Бугарија во согласност со одредени барања поврзани со COVID-19

Read more

Вучиќ: Американците го поддржаа мини-шенген десет пати повеќе од Европејците

Read more

Мика Алексиќ доби обвинение за силување

Read more

Рот: Промена на границите на Западен Балкан не решава никаков проблем

Read more
 

Вести

Од 1 мај влез во Бугарија во согласност со одредени барања поврзани со COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Папа Франциск: Светот е на пат кон самоуништување

Читај повеќе

Путин ја затвора Русија на 10 дена

Читај повеќе

Дневен ковид-биланс: 489 новозаразени и 33 починати

Читај повеќе

Заев ќе побара разрешување на Пауновски

Читај повеќе

Притвор за 3 лица од Струмица осомничени за грабнување и силување

Читај повеќе

Заев: Груевски да си дојде дома, оттука да коментира ако има што да каже

Читај повеќе

Бајден со признавање на геноцидот врз Ерменците ќе ги наруши односите со Турција

Читај повеќе

Русија почна со повлекување на трупите и опремата од Крим

Читај повеќе