Јувентус ја одби понудата на Челзи за Игуаин, инсистира да го продаде Аргентинецот

Аргентинскиот напаѓач Гонзало Игуаин му даде до знаење на неговиот актуелен клуб Милан дека сака му се приклучи на неговиот поранешен тренер Маурицио Сари во Лондон. Јувентус и Милан во наредните неколку дена ќе разговараат околу раскинување на неговата позајмица, бидејќи Игуаин со сигурност не е среќен во Милано.

Челзи веќе го контактираше Јувентус околу потенцијална позајмица, но италијанскиот шампион инсистира дека не сака да го позајму играчот, туку наместо тоа сака да го продаде.

Милан веќе ја започна потрагата за нов напаѓач, откако Гонзало Игуаин му соопшти на раководството дека очекува да си замине од Милано веќе овој месец. Во моментов двата италијански клуба се наоѓаат во Саудиска Арабија, каде ќе се одигра италијанскиот Суперкуп.

Засега Леонардо и Паоло Малдини го идентификуваа Криштоф Пјонтек како замена на Аргентинецот, но одлуката за иднината на Игуаин сепак стои во рацете на Јувентус, бидејќи тоа и понатаму е клубот со кој тој има постоечки договор.

Челзи, пак, се обидува да го замени Алваро Мората со Гонзало Игуаин бидејќи Шпанецот не импресионира со голгетерските способности откако пристигна на Стемфорд Бриџ. Тој преферира да се врати во Ла Лига, каде што тимот на Севиља е силно заинтересиран за неговите услуги, но постои интерес и од Атлетико Мадрид и Барселона. Сепак, раководството на Челзи напомена дека Мората нема да замине во случај да не успеат да обезбедат замена за него.

Најголемиот проблем во целата ситуација го има Милан, кој во составот има само двајцата напаѓачи: Гонзало Игуаин и Патрик Кутроне. Поради Финансискиот фер плеј, Милан не може да троши големи суми во јануарскиот преоден рок, што значи дека останувањето на Игуаин би можело да биде единствената опција за италијанскиот клуб.

Разврска на трансфер-сагата се очекува во наредните неколку дена, откако Милан и Јувентус ќе го одиграат натпреварот од Суперкупот на Италија.

реклама

Втор ден карантин за Скопје, Куманово, Штип и Тетово, Чулев апелира: Одлуката не е идеална, но треба да се почитува

Read more

Маск: Време е Amazon да се разбие

Read more

[КАЈГАНА интервју] Себастијан Ерера - наскоро колумбиски шмек во репрезентацијата на Македонија?

Read more

Ахмети посака Албанец премиер, Заев му порача дека нема да биде дел од идната Влада

Read more

Фудбал

Ибра закрепнува, ќе се врати во јули

Read more

Снајдер: Можев да бидам како Меси или Роналдо, но не сакав

Read more

Forbes: Роналдо стана првиот фудбалер милијардер

Read more

Реал и Атлетико со заедничка иницијатива за поддршка на најпогодените од COVID-19

Read more

Спорт

Ибра закрепнува, ќе се врати во јули

Читај повеќе

Снајдер: Можев да бидам како Меси или Роналдо, но не сакав

Читај повеќе

Forbes: Роналдо стана првиот фудбалер милијардер

Читај повеќе
  • play_arrow

Реал и Атлетико со заедничка иницијатива за поддршка на најпогодените од COVID-19

Читај повеќе

Игуаин и Сари склучиле пакт

Читај повеќе

Надал: Не би играл на УС Опен

Читај повеќе

НБА се враќа во досега невиден формат со 22 екипи

Читај повеќе

Среќен роденден, Комити!

Читај повеќе

Шампионот Вардар го смени официјалното име

Читај повеќе