Кајгана fun with flags: Епизода 4 - кога синот на претседателот црта знаме

Дали сте знаете дека во светов постои држава која користи знаме нацртано од син на претседател? Згора на тоа, цртежот потоа во знаме го претворила првата дама на истата држава, односно мајката на синот на претседателот.

Средноамериканската држава Панама е уникатна по многу работи, а една од нив е и нејзиното знаме.

Откако Панама била на работ да избори независнот од Колумбија во 1903 година, на новата држава ѝ било потребно знаме. Во знак на благодарност кон САД поради поддршката не само за независноста, туку и за изградбата на Панамскиот канал, првичниот предлог бил знамето на Панама да биде како она на САД, со 7 црвени ленти и 6 жолти (наместо белите на САД), додека во горниот лев агол наместо бели ѕвезди на сина позадина да има две поврзани сонца кои ја претставувале Северна и Јужна Америка, со Панама како мост помеѓу нив. Меѓутоа, ова знаме лично го одбил тогашниот претседател на Панама, Мануел Амадор Гереро.

Одбиениот предлог

На 1 ноември истата година синот на претседателот, Мануел Енкарнасион Амадор, кој важел за вешт уметник, нацртал негов предлог-знаме со 4 правоаголници од кои два бели и по еден син и црвен, а во белите кај едниот сина ѕвезда, додека кај другиот црвена.

Оригиналниот цртеж на талентираниот Мануел

Цртежот ѝ го покажал на мајка му, Мариа де ла Оса де Амадор, која потоа успеала со помош на блиски роднини да направи три копии на новото предлог-знаме и притоа успешно да ја избегне потерата од колумбиската армија. Сите три копии по независноста на 3 ноември биле успешно однесени во главниот град Панама Сити по што почнало масовно производство на панамското знаме.

Знамето на синот на претседателот

Сепшак, ова знаме потоа претрпело мала промена. Бидејќи веднаш по независноста сината боја станала препознатлива за една од најголемите политички партии во државата, била направена промена на редоследот на правоаголниците, па така горниот лев правоаголник, кој во оригиналната верзија бил син, станал бел. Воедно, за сината боја била употребена потемна верзија. Почнало да се користи на 20 декември 1903, а официјално било ратификувано со закон наредната 1904 година.

Знамето се променет распоред на правоаголниците кое се користи денес

Токму оваа верзија до ден денес се користи како официјално знаме на Панама.

реклама

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Нов готвачки гаф на Бруклин Бекам - ги расипа лазањите

Read more

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Read more

Камерите ги побија зборовите на Алвес - Шпанците детално го опишаа силувањето

Read more

Чек дис аут

Ирец учи хрватски за да се разбере со песот

Read more

Несреќен уличен крадец: Ограбил жена па налетал на ММА борач

Read more

Кајгана fun with flags: Епизода 7 - зошто се бојкотира виолетовата боја?

Read more

Што ќе се случи во човечкото тело ако хибернира 100 години?

Read more
 

Магазин

Рецепт од Србија: Сарма полнета со коленица

Читај повеќе

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Читај повеќе
  • play_arrow

Нов готвачки гаф на Бруклин Бекам - ги расипа лазањите

Читај повеќе

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Читај повеќе
  • filter

Фенг шуи цвеќиња кои носат хармонија во домот

Читај повеќе

Необична луксузна вила во Шпанија

Читај повеќе
  • play_arrow

Ирец учи хрватски за да се разбере со песот

Читај повеќе

Зошто велиме дека на гости не се оди со празни раце?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Несреќен уличен крадец: Ограбил жена па налетал на ММА борач

Читај повеќе