Како да бидете физички активни ако немате време за вежбање?

А.С.
/ 02.04.2024 / 17:55

Не треба да се обидувате да вклопите еден час вежбање во вашиот и онака напорен распоред, туку да ги претворите вашите дневни активности од седечки во активни.

Да се ​​најде време за движење и вежбање понекогаш е поголем проблем од самата вежба! Ова го знаат сите оние кои ги чекаат десетици дневни обврски.

Сепак, постојат начини да не ја запоставите физичката активност во вашиот напорен распоред, советуваат експертите за Healthline.com.

Најдете инспирација во овие креативни идеи и движете се повеќе секој ден.

1. Користете ги скалите

Можеби ова е најдосадниот совет што сте го слушнале стопати досега, но тоа не го прави помалку добар совет за повеќе движење. Користењето на скалите наместо лифтот го зголемува пулсот, помага во рамнотежата и го зајакнува долниот дел од телото. Обидете се да прескокнете две скали истовремено.

2. Одете за време на повици и онлајн состаноци

Ако работите од дома и често следите виртуелни конференции и состаноци, зошто да не одите додека траат, особено ако не мора да бидете пред екран. Ставете ги слушалките, мобилниот телефон во џеб и работете додека одите паралелно. Ако го држите состанокот во канцеларија - уште подобро, разговарајте и одете. Истражувањата покажуваат дека одењето ја зголемува креативноста и ја подобрува менталната острина.

3. Правете долги чекори

Да речеме, додека пазарувате. Можеби ќе мислите дека изгледате смешно, но тоа е одлична активност за вас, особено ако туркате количка, бидејќи може да ви помогне да балансирате. Едноставно и многу забавно!

4. Седете на пилатес топка

Заменете го вашето биро со топка за пилатес. Освен што ќе ви помогне при болки во грбот, ќе ви помогне и да го подобрите држењето на телото, а додека седите можете да правите и вежби за истегнување на вратот, карлицата и 'рбетот.

5. Паркирајте го автомобилот подалеку

Ако можете, паркирајте го автомобилот малку подалеку од местото каде што одите. На овој начин можете значително да го зголемите бројот на чекори.

6. Повеќе секс

Некои студии тврдат дека мажите губат четири, а жените три калории во минута секс. Можеби не е исто како еден час тренинг, но може да помогне. Испробајте нови пози и техники и поврзете се со партнерот, додека се движите.

7. Земете домашно милениче или волонтирајте во прифатилиште

Идејата е да се движите повеќе, да поминувате што е можно повеќе време на отворено и на крајот да помогнете. Вашето ментално здравје и вашето тело ќе ви се заблагодарат.

8. Едноставно танцувајте

Можете буквално да танцувате во сите ситуации – додека готвите вечера, диплите алишта или чистите со правосмукалка. Танцувањето е фантастичен и забавен начин за согорување калории, а истовремено работи на рамнотежа и координација.

9. Балансирајте

Активностите што ги правите стоечки искористете ги за да ја подобрите рамнотежата. Стојте на прсти, на една, па на друга нога и така по неколку пати.

10. Вежбајте или истегнете се додека гледате телевизија

Овој совет не е ништо ново, но навистина може да ви помогне побрзо да ви помине времето кога одите или трчате на лента за трчање, возите велосипед, се истегнувате или кревате тегови. Важно е само она што ви треба за вежбање да биде блиску до вашиот телевизор.

реклама

Се бараат доброволци за експеримент: За 60 дена ќе добијат 18.000 евра

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Наутро или навечер - кога е најдобро да земате витамин Д?

Read more

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Read more

Фит

Промени во исхраната со кои ќе ослабете до лето

Read more

Најдоброто време од денот за вежбање: Го намалува ризикот од рана смрт за 61%

Read more

Зошто е поважно да одржувате кондиција, отколку да слабеете?

Read more

Колку јаглехидрати треба да консумирате дневно ако сакате да изгубите тежина?

Read more
 

Магазин

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Читај повеќе

Најшармантните хороскопски знаци: Носат неодолива енергија

Читај повеќе

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Читај повеќе

Зошто не треба да се спие со отворени завеси?

Читај повеќе

Викенд хороскоп од 12 до 14 април за секој знак од зодијакот

Читај повеќе

Промени во исхраната со кои ќе ослабете до лето

Читај повеќе

Дали секс двапати во една вечер ги зголемува шансите за забременување?

Читај повеќе
  • play_arrow

Господ ми даде сила, ја фатив за уши и успеав да ја турнам, раскажува сточарот кој беше нападнат од мечка

Читај повеќе

Наутро или навечер - кога е најдобро да земате витамин Д?

Читај повеќе