Како да разликуваме тага од депресија?

Речиси секој од нас во некој период од животот се соочил со некаква форма на депресија, но за жал, оваа душевна состојба е страшно несфатена и често несоодветно лекувана.

Колективно гледано, проблемот со депресијата главно лежи во несфаќањето што точно претставува таа и да се разликува од една друга состојба која сите од нас добро ја знаат, а со која има многу сличности – а тоа е тага.

Поради несфаќање и ненавремено третирање на душевните состојби, ситуацијата се влошува и почнува да го обзема животот во сите негови сфери.

Експертите на The School of Life на прекрасен начин објаснуваат како да ги разликуваме депресијата и тагата и како да се справиме со депресијата ако ја идентификуваме.

реклама

Останато

Запален автобус низ улиците на Санкт-Петербург

Read more

Како авиокомпаниите вршат дезинфекција и чистење на авионите?

Read more

Пролетта на Бајкалското Езеро

Read more

Колку долго животните можат да издржат без храна?

Read more

Нови видеа

play_arrow

Корона-робот дезинфицира по индиските улици

Read more
play_arrow

Малку поразлични рецепти со тестенини

Read more
play_arrow

10 фудбалери на кои ова им е последна шанса да си ја спасат кариерата

Read more
play_arrow

Како се снајде најбрзиот Mégane на патеката во Нирбургринг?

Read more
play_arrow

Мезе на денот: Потпечени лепчиња со лук и моцарела

Read more
play_arrow

Објавен трејлерот за петтата сезона на „Queer Eye“

Read more
play_arrow

Топ 10 преземања на фудбалски клубови што завршија неславно

Read more
play_arrow

Instagram кралица: Овошна пица

Read more
play_arrow

Запален автобус низ улиците на Санкт-Петербург

Read more
play_arrow

Парк во Бруклин со креативно решение за уживање во социјално дистанцирање

Read more
play_arrow

За сериозни: „Spartacus“ вежби за обликување тело

Read more
play_arrow

Сè што е погрешно со „Spies in Disguise“

Read more