Како да спречите замаглување на прозорците во автомобилот?

Есенскиот дождлив период со себе носи пониски температури, а тоа значи и значително различни услови за возење по долгите и сончеви летни денови.

Со високиот процент на влажност во воздухот почнуваат и проблемите со замаглени прозорци во автомобилот.

Со вас споделуваме неколку корисни совети за тоа како лесно да го решите овој проблем.

1. Измијте ги стаклата од внатрешната страна

Борбата против замаглените прозорци треба да започне со правилно чистење на стаклото од внатрешната страна. Често го забораваме ова при перењето на автомобилот и тоа е грешка. Масните наслаги што се собираат на површината на стаклото го забавуваат испарувањето. Добро исчистените прозорци одвнатре можат да дадат изненадувачки добри резултати, особено ако во автомобилот често се пуши.

Најдобри резултати се постигнуваат со најобично средство за чистење стакло, истото што го користите за прозорците дома (по можност да е безбојно и да содржи алкохол)

2. Заменете го филтерот за воздух

Ако прозорците продолжат да се замаглуваат и по чистењето на стаклата, препорачуваме да го проверите филтерот за воздух. Нечистотиите и остатоците од лисја што се насобираат таму ја задржуваат влагата при дождливо време, која се претвора во водена пареа што се „лепи“ на површината на стаклото кога ќе се активира струењето на воздух. Во повеќето автомобили заменувањето на овој филтер е лесно. Инструкциите за замена обично се наоѓаат во кутијата на новиот филтер што ќе го купите.

3. Ослободете се од влагата внатре во автомобилот

Во дождливите денови внесуваме одредени количини вода на чевлите и облеката кога влегуваме во автомобилот. Патосниците апсорбираат влага, затоа се препорачува да зиберете гумени за во есен и зима. Ако го користите автомобилот за кратки релации кога нема време внатрешноста доволно да се загрее, насобраната вода нема да испари.

Исто така, се препорачува по долго патување, темелно да го проветрите автомобилот со отворање на сите врати 2 до 3 минути. Следниот чекор треба да биде темелно чистење на внатрешноста на возилото.

4. Користете го клима-уредот

Ако имате климатизер во вашиот автомобил (а повеќето современи автомобили го имаат), користете го дури и ако е вклучено греењето. Кај повеќето возила, по околу десет секунди работа на клима-уредот пареата исчезнува од прозорецот. Системот брзо го отстранува вишокот на влага и ги „одмаглува“ прозорците. Исто така, вклучувањето на климатизерот во зима го штити компресорот од абење и скапи дефекти.

Како вие го решавате проблемот со замаглени прозорци во автомобилот?

реклама

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more

Нови детали од истрагата за смртта на Метју Пери: Запленети мобилниот и лаптопот на славна личност

Read more

Еден јасен симптом сигнализира дека е време да се проверат бубрезите

Read more

Како со диетата 80/20 може да слабеете додека ја јадете вашата омилена храна?

Read more

Авто новости

Непријатен мирис од климатизерот во автомобилот? Време е за сервис

Read more

Наследникот на Bugatti Chiron: V16 мотор и три електрични мотори за 444 км/час

Read more

Вози како жена!

Read more

Android Auto 12.2 пристигна со нови икони

Read more
 

Автомобили

Непријатен мирис од климатизерот во автомобилот? Време е за сервис

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Наследникот на Bugatti Chiron: V16 мотор и три електрични мотори за 444 км/час

Читај повеќе

Вози како жена!

Читај повеќе

Android Auto 12.2 пристигна со нови икони

Читај повеќе

Путин вторпат му подари луксузна руска лимузина на Ким

Читај повеќе

Жештината е опасна и за автомобилот: 5 работи на кои треба да внимавате

Читај повеќе

Каков специјален Cybertruck ќе добиеме во Европа?

Читај повеќе

Проверете една работа во автомобилот пред да тргнете на патување

Читај повеќе

Новиот MINI Cooper пристигнува и во попрактично каросериско издание

Читај повеќе